19 iPhone модели добиваат iOS 15: Нов софтвер достапен и за iPad и за Apple Watch

iOS 15 носи значителен број иновации и поправки на грешки за Apple уредите.

И додека конкурентите од Android можат само да стојат настрана и да гледаат што прави Apple, кој ажурира на најновиот софтвер iOS 15 скоро 20 уреди стари до пет години, се надеваме дека нема да има пречки како претходните години кај одредени модели.

Компанијата на 20 септември ќе објави надградба на iOS 15 за сите сопственици на iPhone поддржани модели и ќе им овозможи да го користат најновиот софтвер.

Пред ажурирањето, секој iPhone, како и iPad или Apple Watch, треба да се направи бекап и да се направат резервни копија барем на пораките, мултимедијата и важните датотеки, бидејќи, нели, подобро е да се спречи отколку да се лечи.

Ажурирањата на софтверот на Apple за iOS 15, iPad OS 15 и watchOS 8 доаѓаат неколку дена пред првите испораки на новиот модел iPhone 13, кои поради необјавени работи во некои верзии ќе доцнат кај клиентите.

Ако ажурирањето не се појави во вашите известувања, следете ја патеката: Settings >General >Software Update, каде што треба да имате информации за ажурирањето. Следете ја постапката и инсталирајте го новиот софтвер, но не пред да направите резервна копија од вашите податоци.

Список на iOS 15 поддржани уреди:

 • iPhone 6S и 6S Plus
 • iPhone SE (прва генерација)
 • iPhone 7 и 7 Plus
 • iPhone 8 и 8 Plus
 • iPhone R и iPhone X
 • iPhone XS и XS Max
 • iPhone 11
 • iPhone 11 Pro и 11 Pro Max
 • iPhone 12 mini и iPhone 12
 • iPhone 12 Pro и iPhone 12 Pro Max
 • iPhone SE (2020)
 • iPod touch (седма генерација)

Дали вашиот iPhone е на iOS 15 листата?

Remote video URL
Тагови
реклама

Избрани 31 градоначалник во првиот круг, ВМРО-ДПМНЕ со најмногу победници

Read more

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Read more

Апасиев: Имаме советници во над 30 општини

Read more

Серијата „You“ ја престигна „Squid Game“ и моментално е најгледана на Netflix

Read more

Мобилни

Како ќе изгледа Samsung Galaxy S22 Ultra?

Read more

Како ќе изгледа првиот смартфон на преклоп на Oppo?

Read more

Познато кога ќе биде претставен новиот смартфон на Huawei

Read more

Како да го лоцирате вашиот iPhone кога е исклучен?

Read more
 

Гик

 • play_arrow

Израелски нуркач откри крстоносен меч стар 9 века

Читај повеќе

Дали треба да бегаме во вселенски колонии или да ја спасуваме Земјата?

Читај повеќе
 • filter

Како ќе изгледа Samsung Galaxy S22 Ultra?

Читај повеќе
 • play_arrow

Првата мисија до Јупитеровите Тројанци ќе ги открива тајните за раѓањето на Сончевиот Систем

Читај повеќе

Оштетување на мозокот и стареење: Што друго им се случува на астронаутите во вселената?

Читај повеќе

Кислородот ќе исчезне пред водата - крај на Земјата каква што ја знаеме

Читај повеќе

Facebook отвора 10.000 работни места во ЕУ заради создавање на метавселена

Читај повеќе

Метрото во Москва ќе се плаќа преку систем за препознавање лица

Читај повеќе

Пилула против корона до крајот на годината? Сиромашните земји изгледа пак ќе извисат

Читај повеќе