Филм & ТВ

1994 беше добра година за филмови: Овие класици полнат 25 години

23. јули 2019 - 11:22 | АЛЕКСАНДРА СПАСЕСКА

Некои од вас можеби не биле родени во 1994, а некои ја паметат како годината кога излегоа еден куп фантастични филмови што се гледаа со носот залепен на ТВ-екранот и се прегледуваа уште многу, многу пати низ годините понатаму.

Овие филмови станаа дел од листата на филмски класици и 25 години подоцна уште се забавни, возбудливи, интересни... а репликите од нив ги знаеме на памет. (Ок, ние кои бевме деца во 90-тите)

1994 беше совршена година за сите жанрови: возбудлива акција со Арнолд Шварценегер во „True Lies“, акција и романса во „Speed“ (кој не се заљуби во Кијану Ривс?!), романтика за несфатени адолесценти во „Reality Bites“, романтика за класичари во „Four Weddings and a Funeral“, интелигентен хумор во „Pulp Fiction“, урнебесно смеење во „Mask“...

90-тите беа деценија кога блеснаа ѕвездите како Винона Рајдер, Џим Кери и Хју Грант, а 1994 беше исклучително плодна година за нив.

Потсетете се на овие незаборавни филмови што годинава одбележуваат четврт век и кажете ни кој е вашиот омилен.

Pulp Fiction

 

 

The Shawshank Redemption

 

 

Dumb and Dumber

 

 

Clerks

 

 

True Lies

 

 

The Lion King

 

 

Reality Bites

 

 

Interview with the Vampire

 

 

Speed

 

 

Four Weddings and a Funeral

 

 

The Crow

 

 

Forrest Gump

 

 

Natural Born Killers

 

 

Serial Mom

 

 

Mary Shelley’s Frankenstein

 

 

The Little Rascals

 

 

Maverick

 

 

Ace Ventura: Pet Detective

 

 

Little Women

 

 

The Mask

 

 

Legends of the Fall

 

 

Star Trek: Generations

 

 

Baby’s Day Out

 

 

Leon: The Professional

 

 

Коментирај