20.000 жени сакаат да патуваат на Месечината со јапонскиот милијардер

Jапонскиот милијардер Јусаку Маезава објави оглас во кој бара партнерка за патување на Месечината, а на неговиот повик се огласија повеќе од 20.000 жени, пишува CNET.

Маезава ќе стане првиот приватен патник на Starship на компанијата SpaceX која ќе го однесе на Месечината. Сега тој бара партнерка која ќе го придружува, а досега се пријавија повеќе од 20.000 жени. Милијардерот ќе има полни раце работа пред да одлучи која е вистинската сопатничка.

Јапонецот купил шест до седум седишта во Starship за да поведе одбрани уметници со себе. Лансирањето е планирано за 2023 година, а како што стојат работите едно место ќе има и за партнерката на Маезава.

НАСА исто така планира мисија на Месечината во која жена астронаут ќе патува во 2024 година.

реклама

Путин: Готова е првата руска вакцина за коронавирус

Read more

10 август 1913, Со Букурешкиот договор била поделена Македонија

Read more

Забрзано опаѓа бројот на заразени во Шведска, епидемиолозите не знаат точно зошто

Read more

Голема експлозија и во Русија

Read more

Чек дис аут

Најскапата маска против COVID-19 е од злато и дијаманти

Read more

Мајк Тајсон три рунди се бореше со ајкули и победи со „нокаут“

Read more

Петгодишно момче пливаше со најголемата ајкула во светот

Read more

Автомобил од буквално 1 коњска сила

Read more

Магазин

Руската вакцина против коронавирусот ќе штити до две години

Читај повеќе

Микробиолог: Вирусот подолго се задржува на ракавиците отколку на кожата

Читај повеќе
  • play_arrow

Пет утрински навики со кои побрзо ќе слабеете

Читај повеќе
  • play_arrow

Најскапата маска против COVID-19 е од злато и дијаманти

Читај повеќе

Колку калории се трошат за време на сексот?

Читај повеќе

Арнолд Шварценегер стана дедо

Читај повеќе
  • play_arrow

Мајк Тајсон три рунди се бореше со ајкули и победи со „нокаут“

Читај повеќе

Зошто некои луѓе минуваат со полесни симптоми, а други се борат за живот?

Читај повеќе

Пет најчести лаги кои жените ги кажуваат за сексот

Читај повеќе