26 години од смртта на Милан Младеновиќ, легендарниот фронтмен на ЕКВ

Поминаа 26 години од смртта на Милан Младеновиќ, фронтменот на групата ЕКВ и еден од најзначајните музички уметници од поранешна Југославија.

Легендарниот рокер кој го нарекуваа „дечак из воде“ е роден на 21 септември 1958 година во Загреб, а уште од многу рана возраст покажувал силен интерес и љубов за музика. На 6-годишна возраст со семејството се преселил во Сараево, а во 1970 во Белград.

При крајот на 70-тите години со неговиот другар Драгомир Михајловиќ Гаги го основале бендот „Шарло Акробата“. Сепак, најголемата слава ја стекна со групата „Екатерина Велика“. Во 1985 година го издаваат истоимениот албум кој доби низа позитивни критики. Во 1986 година излегува албумот со песната „Ти си сав мој бол“ и со неа ЕКВ стекнуваат огромна популарност.

Remote video URL

Велат дека во Младеновиќ биле вљубени сите девојки во тоа време, но неговиот љубовен живот сепак останува енигма. Последните години од неговиот живот ги поминал со Маја Маричиќ, песната „Очи боје меда“ ја напишал за неа.

Remote video URL

По спектакуларниот настап во Будва во 1994 година, Младеновиќ е хоспитализиран во болница каде што му соопштуваат дека има рак на панкреасот. По три месеци борба со ракот, умира на 5 ноември во Белград. Починал на само 36-годишна возраст, а по неговата смрт престана да постои и „Екатерина Велика“. Кога починал имал само 35 килограми.

Неговата музика и дело се сè уште живи и после толку години по неговата прерана смрт. Тој остави длабока трага и незаменливо место во музичката историја.

Remote video URL
реклама

Кој е полицаецот кој со три потези спречи трагедија во Капитол хил?

Read more

Беровец лажел дека е киднапиран и изнудил 10.000 евра од татко му

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

Спасовски: Секогаш ќе се најде некој мангуп за да се пофали на социјалните мрежи и да покаже дека е интересен

Read more

Музика

Дали песна за возачка дозвола ќе биде песната на 2021? Веќе руши рекорди

Read more

Лана дел Реј пее за теориите на заговор за авионско запрашување во новата песна

Read more

Почина славниот југословенски басист Ненад Стефановиќ - Јапанац

Read more

The Weeknd ги шокираше фановите со изгледот во новиот спот

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Дали песна за возачка дозвола ќе биде песната на 2021? Веќе руши рекорди

Читај повеќе

Карди Би во главната улога во филмот „Assisted Living“

Читај повеќе
  • play_arrow

И Меколи Калкин сака да го избришат Трамп од „Home Alone 2“

Читај повеќе

Ребел Вилсон открива: Бев киднапирана, ни се заканија со оружје

Читај повеќе

Поради пандемијата: Колку пари изгуби филмската индустрија во 2020?

Читај повеќе
  • play_arrow

Искрен трејлер за „Wonder Woman 1984“

Читај повеќе

Скандалот зеде данок: Арми Хамер се повлече од „Shotgun Wedding“

Читај повеќе

Сара Климоска е една од европските Ѕвезди во подем за 2021

Читај повеќе

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Читај повеќе