2Africa станува најдолгиот подокеански кабел во светот

Facebook, заедно со неколку телекомуникациски компании, финансира проект со кој ќе се пушти најдолгиот кабел под океанот во светот.

Станува збор за проект наречен 2Africa, кабел долг 37.000 километри и кој ќе ги поврзува Африка, Европа и Азија откако ќе добие нов дел наречен 2Africa Pearls.

Facebook минатиот месец објави дека конзорциумот ќе го продолжи кабелот до Сејшелите, Коморските Острови, Ангола и југоисточна Нигерија. Новиот сегмент би резултирал со вкупна должина од повеќе од 45.000 километри.

Како што сугерира името, целта на иницијативата 2Africa е да им овозможи на луѓето што живеат во Африка, кој во моментов е најмалку поврзаниот континент, да се поврзат на интернет.

Потпретседателот на Facebook за мрежна инфраструктура, Кевин Салвадори, рече дека структурата ќе им служи на повеќе луѓе отколку што првично планираше конзорциумот.

URL
реклама

Ако станам премиер ќе го екстрадирам Груевски во Македонија, најави лидерот на унгарската опозиција

Read more

Која храна е најштетна за цревата?

Read more

Колку соларни панели му се потребни на едно домаќинство?

Read more

Девојката која се изживуваше врз животни во ЗОО Скопје уште не се извинила, не ѝ бега пријава во полиција

Read more

Интернет

Пристигнува Photoshop во прелистувач: Нема инсталација, повеќето алатки се таму

Read more

Нова листа на најлоши лозинки, проверете дали е вашата безбедна

Read more

Славни личности со најголема заработка на Instagram

Read more

Instagram конечно овозможи објавување од компјутер

Read more
 

Гик

Погледнете ги најдеталните фотографии од бактерии направени досега

Читај повеќе
  • play_arrow

76 години по потонувањето, испливаа бродови кај Иво Џима

Читај повеќе
  • filter

Откриен дел од мистеријата за потекло на чудните мумии од кинеската пустина

Читај повеќе
  • play_arrow

НАСА дизајнира мотор што ги крши законите на физиката

Читај повеќе

Sony продаде повеќе од 13,4 милиони примероци од PlayStation 5

Читај повеќе

Кои 53 модели на смартфони нема да можат да користат WhatsApp?

Читај повеќе

Како е направена првата фотографија од Земјата снимена од вселената пред 75 години?

Читај повеќе

Кембриџ и париски музеј почнаа да враќаат украдени африкански артефакти

Читај повеќе

Колку соларни панели му се потребни на едно домаќинство?

Читај повеќе