3 симптоми на недостаток на витамин Б12 што се забележуваат при јадење

Витамините и минералите се исклучително важни за функционирањето на нашите тела.

Најчесто ги добиваме преку храна, но ако нашата исхрана се базира на нездрава храна или ако не можеме да ги апсорбираме хранливите материи, тоа може да доведе до недостаток на витамини.

Со текот на времето, ова може да резултира со болни или исцрпувачки симптоми.

Недостатокот на витамин Б12 е еден од недостатоците што може да биде опасен ако се игнорира.

Витаминот Б12 е суштинска хранлива материја која се наоѓа во многу животински производи, како што се месото, сирењето и јајцата. На човечкото тело му е потребен за да создаде здрави црвени крвни зрнца. Без функционални црвени крвни зрнца, не е возможно да се пренесе кислород низ телото. Ова може да предизвика цела низа здравствени проблеми.

За среќа, недостатокот на Б12 обично лесно се лекува. Но, додека не ги забележите симптомите и не побарате помош, тие можат да го отежнат секојдневниот живот, а во тешки случаи, состојбата е поврзана со срцева слабост, дијабетес, артритис, па дури и со рак на желудникот.

Според лекарите, три знаци на недостаток на витамин Б12 може да се забележат при јадење: губење на апетит, болки во јазикот или устата и лошо варење.

Ако забележите какви било знаци на недостаток на Б12, треба да го посетите вашиот општ лекар.

реклама

Здравје

Црвеното грозје го намалува холестеролот и има антистареечки ефекти

Read more

Една вообичаена навика може да предизвика губење на видот

Read more

Храна која го надополнува недостатокот на витамин Д

Read more

Дали навистина треба да пиеме чаша вода кога ќе се разбудиме?

Read more
 

Магазин

За гурмани: Докопани во сос од сланина, јаболка и павлака

Читај повеќе

Четири нискогликемиски намирници кои поддржуваат здраво слабеење

Читај повеќе

Летото ќе промени сѐ: Хороскопски знаци кои мора да се подготват за љубовни турбуленции

Читај повеќе

Маск му донесе интернет на племе во Амазон и ги навлече на порнографија

Читај повеќе

Црвеното грозје го намалува холестеролот и има антистареечки ефекти

Читај повеќе

Како да го забрзате метаболизмот: Многу е полесно отколку што мислите

Читај повеќе

Сарма ќофтиња за мрзливи во кујна

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 12 ненаселени места во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Читај повеќе