30 работи кои нѐ научи пандемијата (досега)

Новиот коронавирус е злото на денешницата. Ги принуди луѓето да седат затворени дома, убива илјадници луѓе, ги затвори границите, убива бизниси и продолжува да ја руши економијата.

И додека SARS-CoV-2 на анти-ваксерите им дава демо верзија од светот без вакцини, а човештвото сѐ уште ја води битката со непријателот кој нѐ фати со спуштен гард, не може, а да не размислиме за поуките и заклучоците кои можеме да ги извлечеме од сето ова што ни се случува. 

Што научивме од глобалната COVID-19 пандемија?

1. Не е добро да се јадат лилјаци.

2. Здравјето е скапоцено, а здравството треба да биде топ приоритет.

3. Кризните планови треба да се сфатат сериозно. Или барем да постојат.

4. Кога ќе загусти, државите (и сојузниците) немаат никаква меѓусебна соработка.

5. Не е доволно само да се мијат раце, туку правилно и детално.

6. Производството на тоалетна хартија е супер бизнис.7. Возможно било да се држи растојание на каси и шалтери.

8. Народот може да живее и без обложувалници.

9. Попаметно е да се купи медицинска опрема, отколку да се учествува на Евросонг.

10. Документите можеле да се издаваат и електронски, а едукацијата дигитално.

11. Системот за дигитална едукација и е-услуги треба да се доразвијат.

12. Секој бизнис треба да има е-продавница.

13. Угостителите можеле да се придржуваат до строгите мерки за заштита.

14. Голем дел од работите можеле да се завршат и од дома.

15. Голем број од состаноците можеле да бидат e-mail.

16. Семејството е битно и не треба да го запоставиме.

17. Не било страшно да се поминува повеќе време со своите деца.

18. Пиперките содржат повеќе витамин Ц од лимонот.

19. Во Венеција имало делфини, а во Скопје само патките преминуваат улица на пешачки.

20. Доставата на производи можела да биде бесплатна или барем поевтина.

21. Општините можеле да обезбедат подобри хигиенски услови за граѓаните.

22. Јавните површини, автобусите и влезовите можеле да се дезинфицират редовно.

23. Во вонредни и тешки услови, постојат хумани луѓе и одговорни компании кои помагаат.

24. Во вонредни и тешки услови, постојат нехумани луѓе и неодговорни компании кои профитираат преку измами или нереално високи цени.

25. Експертите за фудбал, ракомет и Евросонг се трансформираат во епидемиолози побрзо од ширењето на самиот вирус.

26. Постојат луѓе (идиоти) кои на своја рака „превентивно“ би земале апчиња (за кои прв пат слушаат) само за „да се спасат“.

27. Треба пожестоко да се бориме против лажните вести.

28. Сме имале повеќе од двајца толкувачи на знаковен јазик.

29. Не треба да ги потценуваме слободното движење, социјализацијата, спортот и активностите на отворено.

30. Секој може да придонесе за подобро утре, дури и со седење дома.
 

Имате нешто да додадете во листата? Пишете ни во делот за коментари.

реклама

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Гаф на романски министер стана хит на социјалните мрежи

Read more

Рецепт на денот: Пролетни крокети од компири

Read more

Силна бура ја погоди Австралија

Read more

Теми и коментари

Медали за граѓаните кои ги почитуваат мерките за заштита од COVID-19

Медали за граѓаните кои ги почитуваат мерките за заштита од COVID-19

Read more
Што научивме од пандемијата (досега)

Што научивме од пандемијата (досега)

Read more
Што не треба да прават жените над 30 години?

Што не треба да прават жените над 30 години?

Read more
Ова лето ќе се памти, со Савана сите одмори се слатки

Ова лето ќе се памти, со Савана сите одмори се слатки

Read more

Ново

  • play_arrow

Силно невреме во северниот дел на Хрватска

Читај повеќе

Шпанија го укинува карантинот за странски туристи од 1 јули

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • filter

Силна бура ја погоди Австралија

Читај повеќе

Двајцата пациенти на кои им беше трансплантиран бубрег се во добра здравствена состојба

Читај повеќе
  • play_arrow

Гаф на романски министер стана хит на социјалните мрежи

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пролетни крокети од компири

Читај повеќе
  • filter

Xiaomi подготвува смартфон на преклоп со ротирачки камери?

Читај повеќе

Советот на Европа предупреди за биотероризам по пандемијата на COVID-19

Читај повеќе