3.000 евра за милениче: Пандемијата ја зголеми побарувачката за расни кучиња

Цената на кученце со педигре двојно се зголеми за време на пандемијата со новиот коронавирус.

Интересот за домашни миленици порасна со воведувањето на карантините поради пандемијата со COVID-19 од почетокот на март, а големата побарувачка доведе и до зголемување на цените.

Просечната цена порано изнесуваше речиси 2.000 евра за кученце, но за време на пандемијата значително порасна побарувачката за одредени видови расни кучиња што се продаваа и за над 3.000 евра, покажуваат статистичките податоци.

Хуманитарните организации за заштита на животните предупредуваат дека високите цени би можело да придонесат за зголемување на случаите на криумчарење и кражба на расни кучиња со педигре. Тие исто така препорачуваат кога размислувате за земање домашно милениче да ја разгледате и опцијата за вдомување кучиња без педигре.

Податоците од веб-страницата Pets4Homes, засновани на околу 150.000 огласи за продажба на кучиња, покажаа дека просечната цена на кутре од најбараните раси од март до септември изнесувала околу 2.000 евра, а во истиот период лани цената била 970 евра.

Меѓу топ 20 најбарани раси на кои драстично им пораснала цената за време на пандемијата се: француска пудла, кокер шпаниел, лабрадор, јоркширски териер, џек расел...

Кученца од расите кокер шпаниел или пудла во просек сега изнесуваат по 3.000 евра, а англиски и американски булдог се продаваат за околу 2.900 евра.

Дали Вие би купиле расно куче или би вдомиле од стационар?

реклама

Зошто авионите не летаат преку Тихиот Океан?

Read more

Најнезаборавните пенали во поновата фудбалска историја

Read more

Десет бизарни предмети од Земјата што сега лебдат во вселената

Read more

Зошто зажалив што ја изгледав цела сезона на „Emily in Paris“?

Read more

Живот

Објавена листата на 25 најубави плажи во светот

Read more

Кога секундите се важни: 8 основни вештини за преживување

Read more

Паметна, верна и самоуверена: Сè што треба да знаете за жената Скорпија

Read more

Балканскиот рис се врати на Галичица по неколку децении

Read more

Магазин

Зошто Шведска нема „втор бран“ на COVID-19?

Читај повеќе

Какви порно филмови сака секој хороскопски знак?

Читај повеќе
  • play_arrow

Yugo запали по 15 години дремење во пустина

Читај повеќе

Диета која трае само 72 часа - дали би ја пробале?

Читај повеќе
  • filter

Објавена листата на 25 најубави плажи во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Кога секундите се важни: 8 основни вештини за преживување

Читај повеќе

Љубовна криза: 5 совети кои ќе ви помогнат да ја надминете

Читај повеќе
  • play_arrow

Што се крие под песокот на Сахара?

Читај повеќе
  • filter

Сè е во деталите: Идеи за уредување на мал стан

Читај повеќе