33 работи од секојдневието кои ги грешиме

Дали кесичката со чај ја цедите пред да му навалите на чајот? Или пак бананата ја лупите од кај рачката? Епа, грешите.

Постојат куп работи кои ги правиме речиси секојдневно, кои делуваат безначајно, но ги правиме погрешно и некои дури и имаат лош ефект поради тоа.

На пример, доколку сте љубител на чај, но користите кесички со чај наместо оној природниот, тогаш треба да знаете една работа. Доколку кога ја вадите кесичката ја целите притискајќи ја со лажичка во надеж дека чајот така ќе биде побогат, тотално сте во заблуда.

При таквото цедење на кесичката содржината ќе испушти танин. Танинот е астрингент, односно полифенолни биомолекули кои се врзуваат и ги преципитираат протеините и разни други органски соединенија, вклучувајќи ги и аминокиселините и алкалоидите. Го содржат многу растенија. Испуштањето на дополнителна доза танин навистина ќе го збогати чајот, но со горчлив вкус.

Дали бананата ја лупите од кај рачката? Мајмуните, чие главно јадење се бананите, ги лупат од спротивната страна. И има добра причина за тоа. Лупењето од долната страна преку откинување на врвот ќе ви донесе совршено излупена банана без никакви оштетувања.

Треба да исечкате парчиња од лебот. Малкумина знаат дека лебот е многу полесен за сечкање доколку се сврти од долната страна.

Овие и многу други интересни трикови, вкупно 33, во видеото на Bright Side.

Remote video URL
Тагови
реклама

Мајстор на денот: Погодил 7 пара и фатил 23 денари

Read more

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Read more

Жените открија во кои секс пози најтешко доживуваат оргазам

Read more

Имот над 30 илјади евра чие потекло нема да може да се докаже ќе биде конфискуван

Read more

Чек дис аут

Фејл компилација на неделата

Read more

Од лузна до тетоважа - неверојатни трансформации

Read more

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Read more

Човекот кој можеше да го спаси „Титаник“ не добил дозвола да се качи на бродот

Read more
 

Магазин

Фински градинки поставија мини шуми во дворовите, имунитетот на децата веднаш подобрен

Читај повеќе

Предности и маани од гледањето порно филмови за жените и мажите

Читај повеќе

Трите најчести грешки поради кои се расипува зимницата

Читај повеќе
  • play_arrow

Колкави се шансите да преживеете корона ако сте вакцинирани и ако не сте?

Читај повеќе

Како да се ослободите од главоболката на природен начин?

Читај повеќе

Жените открија во кои секс пози најтешко доживуваат оргазам

Читај повеќе

Важи за најдобар: Хороскопски знак кој не може да поднесе неправди

Читај повеќе

Против досадното 'рчење: Растение идеално за во спалната

Читај повеќе

Брзо и лесно: Есенска пита од дуњи

Читај повеќе