33 работи од секојдневието кои ги грешиме

Дали кесичката со чај ја цедите пред да му навалите на чајот? Или пак бананата ја лупите од кај рачката? Епа, грешите.

Постојат куп работи кои ги правиме речиси секојдневно, кои делуваат безначајно, но ги правиме погрешно и некои дури и имаат лош ефект поради тоа.

На пример, доколку сте љубител на чај, но користите кесички со чај наместо оној природниот, тогаш треба да знаете една работа. Доколку кога ја вадите кесичката ја целите притискајќи ја со лажичка во надеж дека чајот така ќе биде побогат, тотално сте во заблуда.

При таквото цедење на кесичката содржината ќе испушти танин. Танинот е астрингент, односно полифенолни биомолекули кои се врзуваат и ги преципитираат протеините и разни други органски соединенија, вклучувајќи ги и аминокиселините и алкалоидите. Го содржат многу растенија. Испуштањето на дополнителна доза танин навистина ќе го збогати чајот, но со горчлив вкус.

Дали бананата ја лупите од кај рачката? Мајмуните, чие главно јадење се бананите, ги лупат од спротивната страна. И има добра причина за тоа. Лупењето од долната страна преку откинување на врвот ќе ви донесе совршено излупена банана без никакви оштетувања.

Треба да исечкате парчиња од лебот. Малкумина знаат дека лебот е многу полесен за сечкање доколку се сврти од долната страна.

Овие и многу други интересни трикови, вкупно 33, во видеото на Bright Side.

Remote video URL
Тагови
реклама

Срам за репрезентацијата: Зошто Арнаутовиќ брутално ги пцуеше македонските фудбалери?

Read more

Дали Македонија ќе го зацементира негативниот рекорд на Украина?

Read more

Пандев: Не издржавме, но таков е фудбалот. Против Украина одиме на сè или ништо

Read more

Да се укине полицискиот час и да се дозволат настани, концерти и забави се најновите препораки

Read more

Чек дис аут

Кит проголта нуркач, па го исфрли неповреден

Read more

Женка бел носорог стигна во Јапонија во потрага по партнер

Read more

Чудесниот остров во Хрватска што личи на отпечаток од прст

Read more

Фејл компилација на неделата

Read more
 

Магазин

Брзо и вкусно: Тестенини со сланина, босилек и пармезан

Читај повеќе
  • play_arrow

Кит проголта нуркач, па го исфрли неповреден

Читај повеќе

Во која секс поза најмногу уживаат жените од секој хороскопски знак?

Читај повеќе

Забранети комбинации на храна што сите ги правиме

Читај повеќе

Колку сон му е потребно на вашето бебе?

Читај повеќе

Пет знаци дека сте во врска со маж кој се плаши од долга врска и брак

Читај повеќе
  • play_arrow

10 HIIT вежби за топење на масните наслаги на стомакот

Читај повеќе

Родители споделуваат причини зошто не би имале деца кога би можеле да го вратат времето

Читај повеќе

Колку јајца треба да јадете дневно?

Читај повеќе