394 нови случаи на коронавирус за 24 часа во БиХ

Епидемиолошката ситуација во БиХ се влошува – во последниот извештај се регистрирани 394 нови случаи на COVID-19.

Во Федерацијата Бих се забележани 297 позитивни, а во Република Српска 97. За областа Брчко уште не се познати статистиките.

Во последните 24 часа, Заводот за јавно здравство на Федерацијата БиХ биле направени 1.709 тестови од кои 297 биле позитивни на SARS-CoV-2.

Досега се направени вкупно 141.531 тестови, а присуството на новиот коронавирус е потврдено кај 15.790 лица.

Заклучно со денешниот ден во Федерацијата БиХ се излекувани 11.512 пациенти со COVID-19, од кои 171 во изминатите 24 часа.

Активни се 3.835 случаи позитивни на SARS-CoV-2.

Заводот за јавно здравство на Федерацијата БиХ пријави и осум нови смртни случаи во изминатите 24 часа, од кои двајца пациенти починале изминативе денови, но беа регистрирани во денешниот биланс.

Во Република Српска досега се потврдени 8.511 случаи на коронавирус, а починати се вкупно 284 пациенти со COVID-19.

Од вирусот досега оздравеле 5.431 пациент, а тестирани се вкупно 72.994 лица.

Вкупниот број на пациенти со COVID-19 хоспитализирани во Република Српска изнесува 184, а под епидемиолошки здравствен надзор се 3.398 лица.

реклама

Зошто коронавирусот е толку опасен за човечкиот организам?

Read more

Осум знаци кои укажуваат на недостаток на витамин Д во организмот

Read more

Германија затвора сè, освен градинките и училиштата

Read more

Храна која е богата со витамин Д

Read more

Регион

Во БиХ секој втор тестиран е позитивен на коронавирус

Read more

Србија се подготвува за најлошото КОВИД сценарио

Read more

Границите со Грција остануваат затворени до 8 ноември

Read more

Борисов позитивен на коронавирус

Read more

Вести

Шахпаска: Се следи состојбата во градинките, засега e под контрола

Читај повеќе

Позитивен наставник на коронавирусот изолира колега и 22 ученика во Кавадарци

Читај повеќе
  • play_arrow

Продолжуваат протестите поради рестриктивните мерки во Берлин, протест и во Прага

Читај повеќе

Позитивните ги кријат своите контакти, велат од ЦЈЗ Куманово

Читај повеќе

Советот за безбедност утре ќе расправа за состојбата со COVID-19

Читај повеќе

Два нови македонски брендови кои целат кон светскиот пазар

Читај повеќе

Се уриваат рекорди со бројот на заразени од COVID-19

Читај повеќе

Загадувањето во Скопје над дозволеното, вечерните и ноќните часови најкритични

Читај повеќе

Владата ќе издвои 54 милиони денари за здравствените работници ангажирани околу COVID-19

Читај повеќе