4 методи за ослободување од скриените стомачни масти

Ф.З.
/ 18.09.2022 / 13:35

Методите како што се вежбање, тренинг за сила и секојдневно консумирање појадок може да ви помогнат да се ослободите од салото на стомакот.

Додека вишокот маснотии од секаков вид е нездрав, висцералните масти се особено опасни. Абдоминалната дебелина не само што го зголемува ризикот од прв срцев или мозочен удар, туку и ризикот од повторување по првата несреќа.

Одржувањето на здрав струк е важно за спречување на идни срцеви и мозочни удари, а следниве методи можат да помогнат:

Движете се

Вежбањето е клучен фактор за помагање во губењето на салото од стомакот. Здравствените експерти велат дека постојаното, умерено вежбање само по себе му помага на телото да исфрли огромни количества длабоки абдоминални масти - дури и кога вашата вага не регистрира загуба.

Не јадете кога сте под стрес

Јадењето под стрес може да го влоши салото на стомакот, велат експертите. Тоа не е само формула за внесување и преработка на калории. Додека она што го јадеме и колку јадеме може да ја одреди нашата вкупна тежина, стресот исто така влијае на тоа каде тие масти всушност се депонираат на нашето тело.

Тренинг за сила

Истражувањата покажуваат дека луѓето кои вежбаат сила имаат помалку сало на стомакот, дури и ако не губат тежина од вежбање. Додека вежбите за стомачни само ги затегнува стомачните мускули, студиите покажуваат дека тренингот за сила ги топи скриените маснотии.

Појадувајте

Истражувањето од клиниката Мајо покажува дека појадокот е поврзан со намалување на салото на стомакот. Според споменатото истражување, оние кои многу често појадувале се здебелиле помалку од 1 килограм за една година, за разлика од оние кои немаат навика да појадуваат, кои во истиот период се здебелиле речиси 4 килограми.

Тагови
реклама

Авион ја промаши пистата кај Монпелје и заврши во езеро

Read more

Потенцијално сценарио: Како би изгледал нуклеарниот напад на Путин во Украина?

Read more

Надал плачеше за Федерер, на крајот и Ѓоковиќ се расплака

Read more

Прво сценарио: Русите фрлаат нуклеарка, Американците одговараат и толку  - кое е второто?

Read more

Фит

Моќни јога вежби за сила и баланс на телото

Read more

Три причини зошто боксот е одличен начин за вежбање на телото и умот

Read more

Колку калории треба да внесувате за да билдате мускули?

Read more

За совршена линија: Пилатес вежби од кои се топат масните наслаги

Read more
 

Магазин

Славни родители кои имаат милијарди, а нема да им ги остават на децата

Читај повеќе

Најстарото дете во семејството е и најпаметно, вели науката

Читај повеќе

Идеја за ручек: Пилешки ролни со сланина

Читај повеќе

Постојаниот стрес може да доведе до деменција, тврдат експерти

Читај повеќе

Што се случува кога ќе си легнете по јадење?

Читај повеќе
  • play_arrow

Моќни јога вежби за сила и баланс на телото

Читај повеќе

Несекојдневни и вкусни: Мафини со морков и ананас

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

Зошто ви се тресат нозете по добар секс?

Читај повеќе