4 намирници што го зајакнуваат имунитетот можат да го продолжат животот

Веројатно повеќето би сакале да доживеат 100 години, но постојат неколку практички чекори што можете да ги преземете за да постигнете оваа цел.

Постојат многу здрави навики кои ќе ви помогнат на тој пат. Една од најдобрите работи што можете да ги направите е редовно да јадете здрава храна.

Во потрагата по долговечност, улогата на исхраната не може да се прецени. Она што го јадеме не само што влијае на нашето непосредно здравје, туку може да има и длабоки ефекти врз нашата долговечност и квалитет на живот. На пример, одредена храна може да го поддржи здрав имунолошкиот систем за да му помогне на вашето тело да се бори против болеста.

Грав

Гравот е главен во исхраната на поединците кои живеат во Сините зони, области познати по својата долговечност. Мешунките се богати со влакна, кои не само што промовираат здрав микробиом на цревата, туку и го зајакнуваат имунолошкиот систем. Со вклучување на грав во вашата исхрана, можете да ги искористите нивните својства за зајакнување на имунитетот и потенцијално да го продолжите вашиот животен век.

Јаткасти плодови и семиња

Јаткастите плодови и семките нудат мноштво здравствени придобивки, вклучително и имунолошка поддршка. Јаткастите плодови и семките обезбедуваат здрави масти, како и селен и цинк. Селенот делува како антиоксиданс, заштитувајќи ги клетките од слободните радикали, додека цинкот е клучен за нормална функција на имунолошкиот систем. Поради овие причини и повеќе, додавањето на јаткасти плодови и семки во вашата исхрана може да обезбеди поттик за хранливи материи, што може да придонесе за долговечност.

Многу зеленчук, особено лиснат зеленчук

Исхраната богата со зеленчук, особено лиснат зеленчук како кељ, зелка и спанаќ, го зајакнува имунитетот. Овој зеленчук е извор на калиум за контрола на крвниот притисок, како и витамин Ц и бета-каротин - два моќни антиоксиданси кои го поддржуваат вашиот имунолошки систем.

Риба

Рибите, вклучувајќи ги сарделата, бакаларот и сардините, нудат двојно количество протеини и омега-3 масни киселини за поддршка на имунитетот. Рибата е исто така извор на цинк за заштита на вашиот имунолошки систем. Овие хранливи материи ја прават рибата одличен избор за зајакнување на имунитетот и промовирање на целокупното здравје. Целете на три порции неделно.

реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Трик за разладување на домот и обезбедување пријатен сон

Read more

Здравје

Кои чекори треба да ги преземете ако ве допре медуза?

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Кардиолог откри 10 критични симптоми на срцеви болести кои не треба да ги игнорирате

Read more

Трите најдобри додатоци за здрави црева, според нутриционист

Read more
 

Магазин

Паста карбонара со маслинки

Читај повеќе
  • play_arrow

Иранска реклама од 70-тите

Читај повеќе

Четири намирници кои всушност ви помагаат да изгубите тежина

Читај повеќе
  • play_arrow

Неколку совети за безбедност ако одите во Барселона

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои чекори треба да ги преземете ако ве допре медуза?

Читај повеќе

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Читај повеќе

Уран и Марс носат проблеми: Астро прогноза до крајот на јули

Читај повеќе

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Читај повеќе

Како Холанѓаните станаа највисоката нација во светот?

Читај повеќе