4 работи што треба да ги направите ако ве мачи минатото

Грешките од минатото постојат во животот на секој од нас, но важно е некои работи засекогаш да ги оставиме зад нас.

Треба да научиме важни лекции од минатото кои можат да ни помогнат да живееме хармонично и среќно во сегашноста и иднината, како и спомени кои ќе ни носат насмевка на лицето секогаш кога ќе се потсетиме на нив.

Меѓутоа, ако минатото ве прогонува како темна сенка, тоа е товар за вас и не можете да одолеете на тоа чувство, важно е да го решите овој проблем.

Еве што да направите ако ве прогонува некој настан од минатото:

1. Замислете го овој настан, наполнете го во вашата имагинација со светлина, топлина и љубов. Можеби е тешко, но кога ќе се појави негативна мисла поврзана со минатото, веднаш замислете нешто убаво и нежно што буди пријатни чувства во вас. Сетете се на примерот на вашето дете кога беше многу мало, слатко, беспомошно бебе, запомнете го неговиот мирис. Или сетете се на вашата сакана личност, сетете се на убаво патување, прегратка... Наполнете се со чувство на љубов и на тој начин избркајте ги сенките од минатото.

2. Ако сте одговорни за негативен настан од минатото кој ве блокира, тогаш затворете ги очите и побарајте прошка. Обидете се да добиете прошка од луѓето што ги повредивте и простете им на оние кои не биле фер кон вас. Кога простувате, пуштате - тоа е вистинско ослободување од товарот. Конечно, обидете се да си простите.

3. Замислете ја оваа ситуација, како балон полн со светлина и љубов што се крева подалеку од вас, а потоа пука и исчезнува, растворувајќи се во совршена љубов и убави емоции.

4. Напишете ги вашите емоции на хартија. Сета негативност што ве поврзува со овој настан од минатото, сето она што сте го потиснале, сокриле, немате сила да ја надминете... Целата ваша негативност ставете ја преку пишаниот збор на хартија, а потоа запалете ја истата хартија. Симболично ќе ве мотивира засекогаш да го оставите минатото зад себе и да живеете во сегашниот момент.

реклама

Живот

Полната Месечина на 21 јули носи турбуленции: Кој хороскопски знак ќе „пукне“?

Read more

Дали родителскиот инстинкт кај човекот е вроден?

Read more

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Како да ги избегнете штетните последици од користењето клима-уред?

Read more
 

Магазин

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Читај повеќе

Полната Месечина на 21 јули носи турбуленции: Кој хороскопски знак ќе „пукне“?

Читај повеќе

Жените кои работат во ноќни смени се изложени на поголем ризик од канцер

Читај повеќе

Дали родителскиот инстинкт кај човекот е вроден?

Читај повеќе

Кардиолог објасни како телото страда при екстремни жештини

Читај повеќе
  • play_arrow

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Читај повеќе

Редовниот секс го подобрува помнењето

Читај повеќе

Како да ги избегнете штетните последици од користењето клима-уред?

Читај повеќе

Лекови кои предизвикуваат алергиска реакција кога сте изложени на сонце

Читај повеќе