4 сериозни болести може да се откријат по симптоми што се појавуваат на усните

Усните можат да бидат одличен показател за вашето здравје, па затоа е многу важно да ги следите промените на нив. Некои промени можеби се безопасни, но најдобро е да се направи превентивен преглед.

Според американскиот стоматолог Бернард Џеј Хенеси, усните поминуваат низ многу промени во текот на животот. Исто така, сувите усни најчесто се јавуваат при пониски температури, па не е лошо при рака да имате хранлив мелем. Но, тие можат да укажуваат и на сериозни состојби.

ХИВ

Чир на внатрешната страна на усната што не исчезнува може да укаже дека сте заразени со ХИВ. Познато е дека го напаѓа имунолошкиот систем на телото и може да доведе до СИДА. За жал, не постои лек за ХИВ, но постојат лекови кои овозможуваат долг и здрав живот, но само доколку навреме се открие.

Оралните лезии се наоѓаат во устата на 70% до 90% од ХИВ-позитивните пациенти. Тоа е затоа што лице со нетретиран ХИВ ќе има ослабен имунолошки систем. Други симптоми кои се јавуваат во устата вклучуваат габични инфекции, некротизирачко заболување на непцата и состојба наречена Капошиев сарком.

Пневмонија

Испуканите усни кај луѓето обично не се причина за загриженост, но во некои случаи испуканите усни може да укажуваат на пневмонија. Тоа е опасна инфекција која предизвикува пневмонија и обично изгледа како грип.

Симптомите кај децата и возрасните може значително да се разликуваат, но оваа состојба обично изгледа како треска придружена со кашлица, проблеми со дишењето и слаб апетит. Подоцна, тоа може да доведе до дехидрација, што најчесто се забележува кај испуканите усни.

Рак

Точка на усната која не исчезнува може да укажува на рак на усни, кој обично се јавува на долната усна. Тоа може да биде предизвикано од пушење или прекумерна изложеност на сончева светлина. Клиниката „Мајо“ наведува дека овој рак е прилично лесен за лекување во споредба со другите.

СНЦ

Ако кожата на аглите на усните ви пука, тоа може да укаже на синдром на нервозно дебело црево или накратко СНЦ. Оваа состојба предизвикува суви и црвени дамки на рабовите на усните. Сепак, оваа состојба може да се појави и кај луѓе со недостаток на витамин Б2. Други вообичаени знаци на СНЦ вклучуваат надуеност, грчеви и запек.

Тагови
реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

10 добри навики на паровите кои остануваат заедно засекогаш

Read more

Здравје

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Read more

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Read more

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Read more

5 витамини за здрави заби и непца што треба да ги внесувате секој ден

Read more
 

Магазин

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Читај повеќе

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Читај повеќе

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Читај повеќе

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Читај повеќе
  • play_arrow

5 најдобри вежби за да ги набилдате мускулите на рацете

Читај повеќе

Викенд хороскоп: Лавот ќе биде ѕвезда, Јарецот бара внатрешен мир

Читај повеќе

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Читај повеќе

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Читај повеќе