4 совети како детето полесно да се одвикне од цуцла

Процесот на одвикнување од цуцла не е воопшто едноставен и за детето и за неговите родители.

Како што објаснуваат психолозите, постојат одредени совети кои треба барем малку да ни олеснат да се ослободиме од цуцлата на измамникот, а еве ги советите.

Постепено намалувајте ја употребата на цуцлата

Еден од најдобрите начини за одвикнување на цуцлата е постепено да го намалувате времето на давањето на цуцлата на детето, додека тоа само не се одвикне и престане да ја сака и бара. Како што објаснуваат експертите, тоа е многу подобра опција отколку наеднаш да му ја одземе цуцлата на детето,бидејќи не е толку инвазивна и му дава време да се навикне на неа.

Бидете искрени

На родителите им се советува и да бидат целосно искрени и отворени во комуникацијата со своето дете во однос на одвикнувањето од цуцлата. Психолозите велат дека на детето треба да му се објасни дека веќе нема потреба од цуцла, да му се објасни зошто и да не се заобиколува темата.

Престанете да ја нудите цуцлата

Во процесот на одвикнување од цуцла голема улога имаат и родителите кои понекогаш знаат да се предадат и да му понудат цуцла на детето кога ништо друго не функционира или кога ќе видат дека е вознемирено и не може да се смири. Експертите советуваат да го избегнуваме ова, бидејќи самото одвикнување ќе биде многу потешко.

Намалете го бројот на цуцли дома

Наместо нашето дете да има неколку цуцли, како родители треба да се ограничиме само на една. Така, откако ќе се изгуби, тоа ќе значи крај на нејзината употреба.

реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Потпишан најголемиот договор во историјата на американскиот спорт

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Путин: Западот никогаш нема да успее да ја ослаби и уништи Русија

Read more

Живот

Викенд хороскоп: Лавот ќе биде ѕвезда, Јарецот бара внатрешен мир

Read more

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Read more

Време е за отказ: 6 знаци дека работите во токсична атмосфера

Read more

Седум штетни митови за воспитувањето деца

Read more
 

Магазин

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Читај повеќе

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Читај повеќе

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Читај повеќе

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Читај повеќе
  • play_arrow

5 најдобри вежби за да ги набилдате мускулите на рацете

Читај повеќе

Викенд хороскоп: Лавот ќе биде ѕвезда, Јарецот бара внатрешен мир

Читај повеќе

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Читај повеќе

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Читај повеќе