4 вежби без опрема што ќе ви го трансформираат целото тело за само 4 недели

А.С.
/ 30.05.2023 / 09:36

Никогаш не е доцна да почнете со физичка активност, без разлика на вашата подготвеност.

Почнете полека, без преголем напор и ако е потребно, по консултација со лекар. Основните вежби се секогаш најефикасни, па применете ги согласно вашата физичка подготвеност и кондиција.

Овие 4 вежби може да го трансформираат вашето тело за само 4 недели. Нема да мора да трошите пари на теретана и специјална опрема. Сè што ви треба е волја и 10 минути дневно.

Пленк

Пленк (штица) е статична вежба во која е важно правилно да го држите телото. Потпрете се на подлактиците, истегнете ги нозете и кренете се на прстите. Горниот дел од телото мора да биде во права линија, затоа обидете се да ги држите вратот и 'рбетот во неутрална положба. Потоа затегнете ги сите мускули и задржете ја позицијата.

Ако се изведе правилно, пленкот дејствува на стомачните мускули, грбот, задникот, нозете и рацете. Исто така, го подобрува држењето на телото и општиот мускулен тонус.

Remote video URL

Склек

Поставете го телото како да правите штица. Спуштете се што е можно поблиску до подот. Погрижете се грбот, карлицата и нозете да формираат права линија. Потоа турнете со рацете и вратете се на почетната позиција. Склекот е вежба која делува на градите, рацете и стомачните мускули.

Remote video URL

Сквот

Поставете ги стапалата во ширина на рамената. Спуштете се како да сакате да седнете на имагинарен стол и да го држите грбот исправен. Можете да одржувате рамнотежа со кревање на рацете пред вас. Потоа брзо вратете се на почетната позиција. Сквотот ги зајакнува мускулите на задникот, бутовите и глуждовите.

Remote video URL

Стомачни

Легнете на подот, поставете ги стапалата на ширина на колковите и свиткајте ги колената. Потпрете ги рацете на градите. Издишувајте додека го кревате торзото нагоре, вдишувајте при спуштање. Стомачните ги зајакнуваат основните мускули и согоруваат маснотии. Ако не можете да ги изведувате стомачните вежби на овој начин поради болки во грбот, има и други начини за зацврстување на оваа група мускули.

Remote video URL
реклама

Што треба да правите секој ден за да го стопите салото на стомакот?

Read more

Бектеши објави кои маркети се затворени оти не ги намалиле цените

Read more

Полски свештеници правеле оргија со жиголо, му се слошило, не му помогнале веднаш

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Фит

Зошто велосипедот треба да стане вашето редовно превозно средство?

Read more

Што треба да правите секој ден за да го стопите салото на стомакот?

Read more

Четири намирници богати со протеини кои поттикнуваат слабеење

Read more

Две грешки во исхраната додаваат сантиметри на стомакот

Read more
 

Магазин

Полжавчиња со афион и цимет - одлични се со шолја кафе, чај или млеко

Читај повеќе
  • play_arrow

Силна бура создаде застрашувачка глетка на небото во Оклахома - како да пукнала нуклеарна бомба

Читај повеќе

Примала плата од 16 фирми, а не работела ниту еден ден: Филмската приказна ќе заврши на суд во Кина

Читај повеќе

10 прашања што откриваат каков е навистина вашиот сексуален живот

Читај повеќе

Зошто велосипедот треба да стане вашето редовно превозно средство?

Читај повеќе
  • play_arrow

92-годишен дедо нокаутираше двајца насилници среде улица

Читај повеќе

Koja е најдобрата положба за спиење кога имате настинка или грип?

Читај повеќе
  • play_arrow

Земи си мачка, да ти биде забавно дома

Читај повеќе
  • play_arrow

Корејски специјалитет: Месо потпечено со павлака и јајца

Читај повеќе