4 вида на храна што според експертите го зголемуваат вашиот струк

Ф.З.
/ 06.07.2024 / 11:58

Намалувањето на струкот е еден од најголемите предизвици кога се обидувате да изгубите тежина, но одредени видови храна можат да ви одмогнат во тоа.

Како што старееме, нашиот среден дел е дел од телото најмногу склон кон проширување, без разлика што јадеме. Ова е особено точно ако не внимавате што јадете. Интересно е што маснотиите што се складираат во нашата половина и пределот на стомакот се сметаат за „активни масти“ и предизвикуваат ослободување на хормони кои го отежнуваат губењето на тежината и подобри резултати во струкот.

Уште пофрустрирачки е кога вежбате области кои се насочени кон вашиот струк и гледате резултати насекаде, освен половината. Сепак, постојат работи што можете да ги направите за да избегнете зголемување на половината и да спречите маснотиите да го зафатат вашиот стомак.

Еден од нив е избегнување на следниве видови храна:

Брза храна

Брзата храна е насекаде, ни нуди погодност, вкус и поевтина е. Затоа, важно е да развиете подобар избор на исхрана за да спречите брзата храна да придонесе за проширување на половината. За жал, овие намирници често се полни со лоши масти, додадени шеќери и празни калории, што ги прави главни причини за зголемување на телесната тежина.

Зашеќерени пијалаци

Зашеќерените пијалаци како газираните, енергетските пијалаци и овошните сокови се уште еден главен фактор за проширување на половината. Овие пијалаци се познати по тоа што содржат многу додаден шеќер и немаат хранлива вредност, што предизвикува акумулација на повеќе масти на стомакот. Во летната сезона, тешко е да се држите подалеку од засладените пијалаци, бидејќи тие можат да се чувствуваат како да ја гасат жедта, но не го саботирајте напредокот во слабеењето бидејќи овие пијалаци се преполни со калории и огромни количини шеќер.

Алкохол

Алкохолот е еден од главните виновници кога станува збор за големиот струк. Експертите велат дека на алкохолните пијалаци често им недостасуваат критични хранливи материи и се калорични. Алкохолот, исто така, може да му отежни на телото да ги метаболизира мастите адекватно, што ја зголемува количината на маснотии складирани во стомакот. Важно е сè да консумирате во умерени количини и да водите здрав начин на живот доколку навистина сакате да избегнувате храна и пијалаци кои го зголемуваат вашиот струк.

Растителни масла

Растителните масла може да звучат доволно безопасно, меѓутоа, нутриционистите предупредуваат дека многу растителни масла се всушност многу воспалителни и може да ве спречат да ги постигнете вашите цели за слабеење. Растителните масла можат да бидат воспалителни поради нерамнотежа помеѓу омега-6 и омега-3 масните киселини. Иако и двата вида се од суштинско значење за здравјето, типичната западна исхрана содржи прекумерна количина на омега-6 масни киселини, кои првенствено се наоѓаат во растителните масла како што се маслото од пченка, соја и сончоглед. Кога консумирате многу омега-6 масни киселини, вашето тело може да произведе повеќе проинфламаторни молекули во вашето тело. Поради оваа причина, важно е наместо тоа да се даде приоритет на здравите масти.

Тагови
реклама

Фит

Напиток што топи маснотии: Пијте го секој ден и слабејте здраво

Read more

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Read more

Зелено смути ги топи масните наслаги од стомакот

Read more

Што треба да јадете еден до три часа пред тренинг?

Read more
 

Магазин

Колачиња од кокос од само 4 состојки и готови за 30 минути

Читај повеќе
  • play_arrow

Како пчели отвораат пластично шише?

Читај повеќе

Што треба да јадете наутро против висок холестерол?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пржено пилешко со брокула

Читај повеќе

Напиток што топи маснотии: Пијте го секој ден и слабејте здраво

Читај повеќе

Патна аптека: Што треба да понесете на летен одмор?

Читај повеќе

Доаѓа ретрограден Меркур: Какви промени ќе му донесе на вашиот хороскопски знак?

Читај повеќе

Симптом кој често се појавува во текот на летото може да биде скриен знак за дијабетес

Читај повеќе

Колку долго бебето треба да спие со родителите во собата?

Читај повеќе