421 нов случај на COVID-19, 8 починати

Во последните 24 часа направени се 2.900 тестирања, а регистриран е 421 нов случај на COVID-19.

Во:

• Скопје – 211

• Куманово – 32

• Штип – 26

• Велес – 25

• Кавадарци – 19

• Кочани – 15

• Прилеп – 13

• Охрид – 12

• Македонска Каменица – 9

• Гевгелија – 7

• Струмица, Кичево и Крива Паланка – по 6

• Свети Николе – 5

• Гостивар – 4

• Битола, Радовиш, Берово, Виница и Демир Хисар – по 3

• Кратово и Богданци – по 2

• Тетово, Неготино, Ресен, Пробиштип, Валандово и Крушево – по 1

Во текот на изминатите 24 часа починале 8 лица: 3 од Скопје (86г, 74г, 69г) и по едно починато лице од Кратово (88г), Велес (75г), Виница (66г), Куманово (64г) и Охрид (61г) Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистерот на умрени лица со дијагноза COVID-19 од Мој Термин, пријавени се уште 5 починати лица, со датум на смрт од 06.09.2021 до 28.09.2021 година. Регистрирани се 3 починати лица од Скопје и по едно починато лице од Гевгелија и Битола, на возраст од 67 до 94 години. Од пријавените лица 2 се починати во болнички услови, а 3 во домашни услови.

Регистрирани сe 395 оздравени пациенти од:

• Скопје – 220

• Куманово – 31

• Струмица – 20

• Охрид и Тетово – по 14

• Кочани – 12

• Битола – 10

• Штип, Велес и Кавадарци – по 9

• Кратово – 7

• Кичево – 6

• Гевгелија и Крива Паланка – по 5

• Гостивар и Пробиштип – по 4

• Прилеп и Богданци – по 3

• Неготино и Пехчево – по 2

• Берово, Демир Хисар, Ресен, Валандово, Струга и Македонски Брод – по 1

Досега во земјата се направени вкупно 1.333.204 тестирања на COVID-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 195.963 бројката на оздравени пациенти е 182.473, на починати е 6.888, а бројот на активни случаи изнесува 6.602.

реклама

Јавноста незадоволна од статуата на покојниот пејач: Ако ова е Тоше...

Read more

Осум секс митови што важат само во порно филмови

Read more

Четири нови авиодестинации од Скопје до крајот на годинава

Read more

Газдата на Њукасл пречекан со транспарент: Треба да си терорист и убиец за да купиш англиски клуб

Read more

Македонија

Димитров: Постои обврска и Бугарија да не се меша во внатрешните македонски работи

Read more

Пад на утринските температури, од вторник под нулата

Read more

Средно Водно преку вело патека поврзано со центарот на Скопје

Read more

Четири нови авиодестинации од Скопје до крајот на годинава

Read more
 

Вести

Димитров: Постои обврска и Бугарија да не се меша во внатрешните македонски работи

Читај повеќе

Пад на утринските температури, од вторник под нулата

Читај повеќе

Прегазен пешак во Тетово

Читај повеќе

Средно Водно преку вело патека поврзано со центарот на Скопје

Читај повеќе

Салвини: Како е тоа судење на кое Ричард Гир ќе сведочи против мене?

Читај повеќе

Орбан ја спореди Европската Унија со Советскиот Сојуз

Читај повеќе

Дали жените заработуваат помалку од мажите бидејќи не преговараат за покачувања како нив?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Уапсен еден од најголемите наркобосови во светот

Читај повеќе

Четири нови авиодестинации од Скопје до крајот на годинава

Читај повеќе