5 морничави работи за Дубаи кои не можете ни да ги замислите

Секојдневно до нас стигнуваат приказни дека моќниот Дубаи има своја темна страна. Често читаме за исповеди на млади девојки кои биле намамени од моќните мажи во нивните хареми, а ова се 5 работи кои ќе ве шокираат.

Работници како робови

Дубаи се развива со неверојатна брзина, но иако тамошните моќници ги имаат сите пари на светот, сепак им треба работна сила за да градат толку брзо.

Проблемот е што богатите мислат дека не треба да ја третираат оваа работна сила како граѓани, па повеќето од нив живеат во ужасни услови и секојдневно се изложуваат на опасност.

На пример, додека владата ги советува туристите да не се изложуваат на сонце повеќе од 5 минути ако температурата надмине 40°C, физичките работници работат до 14 часа во тие услови. Ова предизвикува здравствени проблеми, несреќи, па дури и смртни случаи, но успешно се прикрива.

Дубаи е место каде што сè уште е присутно ропството. Се разбира, формално сè е легално, но во пракса луѓето од земји како Индија, Пакистан и Кина се принудени да работат прекувремено за речиси без пари.

Remote video URL

Покрај тоа, многу од нив не можат да го напуштат Дубаи бидејќи владата или компаниите им ги одземаат пасошите по пристигнувањето.

Трговија со луѓе

Иако законите се строги кога станува збор за алкохол, дрога и секс, правилата не важат секогаш. Девојка може да се најде во неволја само ако оди по улица со непокриени раце, но кога ќе падне ноќ - сè се менува.

Најстарата професија на светот цвета во Дубаи - има повеќе од 30.000 проститутки кои ја покажуваат својата кожа и наплаќаат 500 долари на час. Сепак, најголемиот проблем е што моќниците ја поддржуваат проституцијата и заработуваат од неа, а белото робје е јавна тајна во Дубаи на која полицијата замижува.

Се фрла огромни количини питка вода

Бидејќи се наоѓа во пустина, Дубаи мора да увезува вода. Се додека таму растат парите на дрвјата, отпадот со вода за пиење не го гледаат како проблем.

На пример, таму има голем број терени за голф за кои се потребни околу 4 милиони галони вода дневно за одржување, само за да се одржи тревата зелена.

Кога ќе снема нафта, сѐ ќе пропадне

Не е тешко да се изгради рај среде никаде сѐ додека имате многу „црно злато“. Сите знаат дека регионот на Блискиот Исток е значително зависен од нафтата и дека тоа е единствениот извор на нивната економија.

Сепак, прогнозите откриваат дека нафтата веројатно ќе исчезне за околу 20 години. Тогаш, или нема да биде доволно, или цената ќе биде толку висока што луѓето ќе се префрлат на други извори на енергија.

Диктатура на која не и е гајле за екологијата

Со помош на робовладетелската работа, Дубаи забрзано се развива и секој ден од никаде се појавуваат нови комплекси. Од секое градилиште доаѓа големо количество ѓубре, канализација и хемиски отпад. Системите не можат да го следат темпото на развој, па компаниите го фрлаат својот отпад на друго место, обично - в море.

Кој јавно ќе искаже мислење со кое моќниците не се согласуваат, добива телефонски повик од т.н. тајна полиција на Дубаи. Многу директно, тие даваат два избора - да молчат или да изгубат сè што имаат. Покрај тоа, дури 80% од населението се имигранти, а ако некој странец каже нешто лошо, тој едноставно е депортиран, пишува Спутник.

Меѓутоа, има и морничава приказна за тоа како шеиците од Дубаи се однесуваат со девојките од Европа. Имено, неодамна на TikTok се појавија видеа за феноменот за кој со години со срам се шепоти: жените инфлуенсерки се платени да летаат до главниот град на Обединетите Арапски Емирати за да се запознаат со ултрабогатите шеици, во замена за готовина, скапи подароци и екстравагантни хотелски престој, пишува Daily Hive, а пренесува Slobodna Dalmacija.

Според African Insider, информациите за овој бизарен фетиш постојат уште од 2016 година, а на интернет има неколку исповеди кои може да се видат и прочитаат.

Покрај ова, може да се најдат и клипови на кои се гледа како се врши нужда на жените, наводно во улога на дубајската „порта нокшир“ (porta potty). Сметајте дека сте предупредени, бидејќи сите се каат откако ќе прогуглаат некои од овие снимки.

Пред само неколку дена се појави уште едно ново видео во кое се сугерира дека жените инфлуенсерки се платени и камилите да вршат нужда на нив и да се хранат со нивниот измет.

Remote video URL
Тагови
реклама

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Read more

Живот

Хороскопски знаци кои не се љубоморни: имаат целосна доверба

Read more

Најшармантните хороскопски знаци: Носат неодолива енергија

Read more

Викенд хороскоп од 12 до 14 април за секој знак од зодијакот

Read more

Господ ми даде сила, ја фатив за уши и успеав да ја турнам, раскажува сточарот кој беше нападнат од мечка

Read more
 

Магазин

Хороскопски знаци кои не се љубоморни: имаат целосна доверба

Читај повеќе

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Читај повеќе

Најшармантните хороскопски знаци: Носат неодолива енергија

Читај повеќе

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Читај повеќе

Зошто не треба да се спие со отворени завеси?

Читај повеќе

Викенд хороскоп од 12 до 14 април за секој знак од зодијакот

Читај повеќе

Промени во исхраната со кои ќе ослабете до лето

Читај повеќе

Дали секс двапати во една вечер ги зголемува шансите за забременување?

Читај повеќе
  • play_arrow

Господ ми даде сила, ја фатив за уши и успеав да ја турнам, раскажува сточарот кој беше нападнат од мечка

Читај повеќе