5 октомври 2007, последниот концерт на Тоше

На денешен ден во 2007 година најпознатиот македонски пејач и балканска ѕвезда, Тоше Проески, го одржа својот последен концерт пред трагичната сообраќајка 11 дена подоцна.

Со почеток во 19:30 часот вечерта на 5 октомври на тогашниот Градски стадион во Скопје почна хуманитарниот концерт на Тоше, кој се покажа како негов последен. Билетите чинеа по 200 денари, а целата собрана сума беше за реновирање на стотина училишта ширум Македонија.

Remote video URL

„Чест ми е што сум дел од проект од вакви размери и од големи планови за македонското образование. Сите концерти ми се драги, но хуманитарните многу ми значат оти остануваат трајно. Ако се подобри образованието во Македонија, ќе имаме поздраво општество“, изјави тогаш Тоше.

Remote video URL

Гости на концертот беа Адријан Гаџа, Бојан Маровиќ и Антонија Шола.

„Сликајте ме со ѕвезденото небо“, ѝ се обрати Тоше на публиката кога илјадници мобилни телефони и запалки светнаа на неговите романтични рефрени.

Утрото на 16 октомври на автопатот Липовац-Загреб, кај местото Нова Градишка во Хрватска, Тоше Проески загина во сообраќајна несреќа на само 26 години, ставајќи крај на една кариера која допрва требаше да блесне во светски рамки.

Денес неговото име го носи стадионот во Скопје, реновиран и со значително зголемен капацитет.

Целиот концерт:

Remote video URL
реклама

Ослиќ – како влијае на организмот најпопуларната славска риба?

Read more

Добитник на лото се откажа од 37 милиони евра, причината е потресна

Read more

5 хороскопски парови кои ќе се заљубат во 2024 година

Read more

Прашање за ракија на британскиот „Милионер“ што само мама знае да го одговори

Read more

МК сцена

Шпаркасе Банка е спонзор на 53. издание на Златно славејче

Read more

Почина актерот Мето Јовановски

Read more

Десет музички ѕвезди за главната вечер на јубилејниот 25-ти Таксират

Read more

Редици за билети на македонските филмови во Торонто

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Netlix ја најави втората сезона на реалното шоу Squid Game

Читај повеќе

Раперот Пи Диди е обвинет за групно силување на 17-годишна тинејџерка

Читај повеќе
  • play_arrow

Николас Кејџ се збогува со филмската кариера: Кажав сè што имав да кажам

Читај повеќе

Анџелина Џоли повторно ќе биде Maleficent

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои се најдобрите филмови и серии за 2023 година според IMDb?

Читај повеќе
  • play_arrow

Сè што е погрешно со Fast X

Читај повеќе

Избрани најдобрите серии на Netflix во 2023 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Како звучи Меколи Калкин на 43 години?

Читај повеќе