5 причини зошто треба да почнете да вежбате со јаже

А.С.
/ 20.06.2024 / 10:26

Прескокнувањето јаже е една од најефикасните вежби за целото тело, но со оваа навидум едноставна вежба има и други придобивки кои треба почесто да се прават.

Оваа вежба влијае и на здравјето, бидејќи изведувањето на овие движења го забрзува чукањето на срцето и позитивно влијае на кардиоваскуларното здравје.

Ако досега не сте прескокнувале јаже и би сакале да почнете, можеби придобивките наведени подолу ќе ве поттикнат да ја направите оваа вежба вистински дел од вашата фитнес рутина.

Согорување калории

Скокањето се смета за вежба со висок интензитет која, меѓу другото, може да помогне во согорувањето на калориите. Со скокање само десет минути може да согорите исто количество калории како при трчање 30 минути. Ова го прави идеален избор за сите оние кои сакаат да ослабат или да одржат здрава тежина.

Позитивно влијание врз здравјето на срцето

Освен што согорува калории, прескокнувањето јаже е вежба која го промовира здравјето на срцето. Оваа вежба е одлична за кардиоваскуларниот систем бидејќи го забрзува пулсот, ја подобрува циркулацијата и работата на срцето и белите дробови. Изведувањето на оваа вежба позитивно ќе влијае на децата, младите и возрасните, односно сите оние кои сакаат да бидат здрави и фит.

Вежба за целото тело

За разлика од многуте вежби кои влијаат на одредени мускули, прескокнувањето јаже вклучува повеќе мускулни групи одеднаш. Освен што вежбате, во исто време се забавувате и ги тренирате мускулите на нозете, јадрото и горниот дел од телото, градите сила и издржливост, пренесува Health Shots.

Зајакнување на мускулите

Покрај зајакнувањето на мускулите на долниот дел од телото, како што се листовите, тетивите на колената и квадрицепсите, прескокнувањето јаже ги засега и средишните мускули, рацете и рамената. Иако нема да ги видите резултатите веднаш, по извесно време ќе забележите промена во силата на одредени делови од телото, односно мускулите со текот на времето ќе станат посилни.

Олеснување на стресот

Постојаното движење при прескокнувањето јаже може да има медитативен ефект, што помага да се намали стресот и анксиозноста, пренесува Health Shots. Додека ја изведувате оваа вежба, можете целосно да се смирите и само да се фокусирате на изведување на вежбата. Ако редовно прескокнувате јаже, вежбата може да ви ја подобри когнитивната функција.

реклама

Таравари именува нови директори на неколку здравствени установи

Read more

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Read more

Тајсон: Зависник сум, повеќе би сакал да живеам краток живот во слава, отколку долг живот во „мрак“

Read more

Фит

Што треба да јадете еден до три часа пред тренинг?

Read more

Четири намирници за порамен стомак

Read more

Што ви се случува во телото кога вежбате?

Read more

6 лоши навики поради кои предвреме стареете

Read more
 

Магазин

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Читај повеќе

Полната Месечина на 21 јули носи турбуленции: Кој хороскопски знак ќе „пукне“?

Читај повеќе

Жените кои работат во ноќни смени се изложени на поголем ризик од канцер

Читај повеќе

Дали родителскиот инстинкт кај човекот е вроден?

Читај повеќе

Кардиолог објасни како телото страда при екстремни жештини

Читај повеќе
  • play_arrow

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Читај повеќе

Редовниот секс го подобрува помнењето

Читај повеќе

Како да ги избегнете штетните последици од користењето клима-уред?

Читај повеќе

Лекови кои предизвикуваат алергиска реакција кога сте изложени на сонце

Читај повеќе