5 работи кои се забранети после 5 попладне ако сакате да ослабете

А.С.
/ 20.05.2024 / 15:55

Спиењето е исто толку важна компонента за слабеење како и исхраната, и колку порано одиме да спиеме, толку помалку време имаме за грицкање доцна навечер и толку помалку ќе грицкаме следниот ден.

Решението за слабеење не е да престанете да јадете после 17 часот. Тоа е обично време кога повеќето луѓе се враќаат дома од работа, и нема смисла да се осудувате себеси на гладување во тоа време, бидејќи тоа речиси секогаш ќе значи патување до фрижидерот доцна навечер.

Мал, но одржлив и постојан калориски дефицит е клучот за здраво слабеење, а тоа можете да го обезбедите со прескокнување на овие пет работи после 17 часот, велат експертите.

Вечерно прејадување

Дали се чувствувате многу гладни навечер, што ве тера да јадете сè што ќе најдете пред вас? Како прво, не сте единствените, а второ, да се ослободите од оваа навика е полесно отколку што мислите. Доколку следите диети кои бараат калориски дефицит, веројатно не јадете доволно во текот на денот, што навечер „ви се удира од глава“ и предизвикува прејадување. За да спречите вечерно прејадување, внимавајте да јадете во текот на денот, вели нутриционистот Никол Стефанов.

„На тој начин, нема да бидете гладни навечер. Кога ќе си дозволиме да станеме премногу гладни, поголема е веројатноста да се прејадеме пред нашето тело да сфати дека сме сити", додава тој. Можеби изгледа контраинтуитивно да јадете повеќе во текот на денот кога се обидувате да изгубите тежина, но конзумирањето балансирани оброци со протеини, влакна и масти на секои три до четири часа ќе спречи прејадување во текот на ноќта и ќе ви помогне да го завршите денот со калориски дефицит наместо вишок калории. Додадете попладневна ужина богата со влакна и протеини, како што е јаболко со путер од кикирики, за да не се појавите во кујната гладни навечер или да се прејадете за вечера.

Јадете грицки директно од пакувањето

„Не јадете грицки директно од кесата или кутијата“, вели Рут Хјустон, авторка на „Јадете паметно и слабејте: научно докажани начини за слабеење без диети или вежбање“.

„Имате ризик да изгубите сметка за тоа колку сте изеле“, објаснува Хјустон, препорачувајќи дефинитивно да ја послужите закуската во чинија и да ја чувате кутијата или кесичката тргната на страна. Грицкањето чипс директно од кесичка води до безумно јадење, особено ако го правите додека пишувате на телефонот или гледате телевизија. Пред да знаете, би можеле да изедете многу калоричен оброк.

„Наместо безумно грицкање, планирајте што ќе содржи вашата вечерна ужина и уживајте во неа“, вели нутриционистката Џулија Стивенс.

Останувате будни до доцна навечер

Едноставно кажано, колку подолго останувате будни, толку повеќе часови имате на располагање за јадење во текот на денот. Плус, повеќето луѓе не посегнуваат по најздравите закуски доцна навечер. Се разбира, ако сте гладни, треба да јадете, но легнувањето порано може да помогне да се спречи ноќното грицкање кое може да ве спречи да изгубите тежина.

„Кога немате структура во вашата рутина пред спиење или останувате будни до доцна, тоа остава повеќе време за грицкање, без разлика дали го правите тоа од досада или од навика. Наместо тоа, секоја вечер поставувајте си потсетник за да се подготвите за спиење и избегнувајте прејадување со гледање серии“, вели нутриционистката Мелиса Митри, сопственичка на Melissa Mitri Nutrition LLC.

Според една студија од 2021 година објавена во Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics, недоволното спиење исто така може да предизвика да јадете повеќе следниот ден. Научниците вклучени во студијата откриле дека луѓето кои спиеле помалку од седум часа јаделе повеќе закуски следниот ден од оние кои спиеле повеќе од седум часа. Исто така, грицките што ги јаделе имале повеќе калории и помалку хранливи материи. Ова делумно се должи на зголемувањето на хормоните кортизол и грелин, кои се зголемуваат следниот ден кога не спиете доволно.

„Обидете се да престанете да го користите телефонот еден час пред спиење“, вели готвачот и нутриционист Џули Ендрјус, додавајќи: „Примамливо е да се фатите на социјалните мрежи или да одговарате на е-пошта пред спиење, но сината светлина може да го отежне сонот. Обидете се со кратка медитација или пијте чај без кофеин за да се смирите за добар ноќен одмор“.

Ги прескокнувате јаглехидратите за вечера

Може да биде примамливо да ги прескокнете јаглехидратите или други групи на храна за вечера за да го намалите бројот на калории во вашиот оброк, но ако вечерата не ве засити, неколку часа подоцна ќе се најдете како пребарувате низ кујната барајќи нешто за грицкање.

„Ако не јадете урамнотежена вечера, веројатно ќе внесувате многу повеќе калории откако ќе се почувствувате гладни“, вели Митри.

„Јаглехидратите обезбедуваат гориво за нашиот мозок и централниот нервен систем, а мастите помагаат во апсорпција на одредени хранливи материи и исто така придонесуваат за ситост и ситост. Протеините се градежни блокови за мускулите и имаат способност да го забрзаат метаболизмот и да одржуваат чувство на ситост. Исфрлањето цела група на храна би можела да поттикне чувство на лишување, што може да ве натера да се прејадете доцна навечер“, вели нутриционистот Маријана Динин.

Го отворате фрижидерот без план

Физичкиот глад не е единствената причина поради која јадеме. Храната е утешителна и ни дава чувство на удобност и задоволство и затоа јадеме кога сме под стрес, досадно или копнееме за нешто. Ниту една од овие причини зошто посегнуваме по храна не е погрешна, но важно е да имате план за секое сценарио што може да се појави што може да ве држи на вистинскиот пат кон вашите цели за слабеење.

Прво, подгответе се со отстранување на примамливата високо преработена храна како чипс, бонбони и рафинирани грицки од вашиот дом и полнење на фрижидерот, замрзнувачот и шкафовите со похранливи алтернативи, како што се јаткасти плодови, овошје, цели зрна и посна храна. Второ, направете план.

„Планирајте ги вашите десерти за да не посегнувате секогаш по висококалорични слатки кои можеби немаат многу хранливи материи“, вели нутриционистот Ендрју Акапонг, додавајќи: „Помислете на овошјето, гранолата и грчкиот јогурт со малку маснотии за да направите парфе, наместо да земете чинија сладолед со многу шеќер. Нема потреба да се чувствувате виновни или засрамени ако работите не одат според планираното. Она што го правите најчесто е поважно од она што го правите дел од времето, но флексибилен распоред може да помогне.“

Тагови
реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Грешки во готвењето што го расипуваат вкусот на полнетите пиперки

Read more

Фит

5 причини зошто треба да почнете да вежбате со јаже

Read more

Суплементи што помагаат во топење на салото на стомакот

Read more

5 знаци кои покажуваат дека не јадете доволно

Read more

Како телото ви сигнализира дека не се движите доволно?

Read more
 

Магазин

Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Читај повеќе

Која физичка активност е најдобра за ослободување од болките во грбот?

Читај повеќе

Кој ти брани да купиш Чоколино и да учествуваш во наградна игра?

Читај повеќе

4 работи што треба да ги направите ако ве мачи минатото

Читај повеќе

Топлотен удар и сончаница не е исто: Како да ги разликувате?

Читај повеќе

Голем љубовен хороскоп за лето 2024: Кој ќе го преживее ретрограден Меркур?

Читај повеќе

5 знаци откриваат дали вашето дете е насилник

Читај повеќе
  • play_arrow

Која земја во Европа има најчисто море за капење?

Читај повеќе

5 причини зошто треба да почнете да вежбате со јаже

Читај повеќе