5 рани предупредувачки знаци за смртоносен инфаркт

Голем број симптоми претходат на срцев удар што може да значи дека пациентот е изложен на ризик од потенцијално фатална состојба.

Истражувачите ги следеле луѓето кои доживеале срцев удар надвор од болница. Пациентите биле регистрирани во данскиот регистар за срцев удар помеѓу 2016 и 2018 година. Еден од десет повикал брза помош во рок од 24 часа пред да доживее срцев удар.

Најчестите симптоми на раниот срцев удар биле проблеми со дишењето, конфузија, несвестица, болка во градите и бледило. Просечната возраст на заболените била 74 години, а 59,9% се мажи.

„Проблемите со дишењето често му претходеле на срцевиот застој отколку болката во градите. Бидејќи останувањето без здив е исто така знак за други медицински состојби, се надеваме дека нашите наоди ќе поттикнат понатамошни истражувања за да им помогнат на диспечерите на Итната помош да направат разлика помеѓу симптомите на состојбата и другите здравствени проблеми“, вели авторот на студијата, д-р Филип Гнесин, научник во болницата во Северен Зеланд во Хилерод, Данска.

Истакна дека повеќе од 10% од пациентите што доживеале срцев удар надвор од болница телефонирале до Итната медицинска помош до 24 часа пред да се развие состојбата.

„Отешнатото дишење беше најчеста поплака и многу почеста од болката во градите. Сепак, во споредба со болката во градите, пациентите со проблеми со дишењето имаат помала веројатност да добијат итна медицинска помош и поголема веројатност да умрат во рок од 30 дена по застојот“, рече тој.

Овие наоди покажуваат дека проблемите со дишењето се потценет предупредувачки знак за срцев удар.

„Иако нашата студија покажува дека некои пациенти со срцев удар имаат карактеристични симптоми, овие симптоми не се единствени за оваа популација на пациенти. Се надеваме дека подигањето на свеста за проблемите со дишењето како вообичаен ран симптом на срцев удар ќе придонесе, заедно со повеќе истражувања, идентификување на повеќе карактеристики специфични за срцев удар за да може да се предвиди и евентуално во иднина да се спречи“, додава тој.

Срцев удар, познат и како кардиопулмонален застој, се случува кога вашето срце одеднаш престанува да пумпа крв низ вашето тело. Некој што имал срцев удар ќе колабира во несвест. Нивното дишење ќе биде неправилно.

Кога ќе дојде до срцев удар, нема време за губење, тоа е итен случај опасен по живот, а повикувањето на 112 е од витално значење.

Тагови
реклама

Рани симптоми кои укажуваат на можност за мултиплекс склероза

Read more

Губење титула на бугарски начин

Read more

Рецепт на денот: Зелник од пченкарно брашно

Read more

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Здравје

Рани симптоми кои укажуваат на можност за мултиплекс склероза

Read more

Објавена листа на земји со највисоки стапки на дијабетес, каде се рангира Македонија?

Read more

Како доаѓа до предозирање со алкохол и какви последици по здравјето може да остави?

Read more

Кога да се посомневате во проблеми со тироидната жлезда?

Read more
 

Магазин

Рани симптоми кои укажуваат на можност за мултиплекс склероза

Читај повеќе

Рецепт на денот: Зелник од пченкарно брашно

Читај повеќе

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Читај повеќе

Докопан во сос од бело вино и сенф

Читај повеќе

Правна држава е ова

Читај повеќе

Мечка влегла во пекара, ги исплашила вработените и изела 60 колачи

Читај повеќе

Шненокле - едноставен десерт со 5 состојки што ги имате дома

Читај повеќе

Соборен интересен рекорд: Flight Radar објави колку авиони имало на небото во еден ден

Читај повеќе
  • play_arrow

Некој меѓу нас не е наш...

Читај повеќе