5 секојдневни навики кои може да предизвикаат хемороиди

До 50-годишна возраст, околу половина од населението добило хемороиди, а чешањето е еден од симптомите на овој проблем.

Хемороидите се поврзани со хроничен запек, честа дефекација или предолго седење во тоалет, што може да предизвика акумулација на крв во садовите во ректумот и да предизвика појава на хемороиди.

Тие се чести кај сите возрасни групи и ги зафаќаат двата пола. Некои од симптомите се чешање, болка, непријатност, нарушување на празнењето на дебелото црево и крварење.

Подигнување тешки предмети, конзумирање храна која содржи малку влакна, јадење лута и зачинета храна, долго седење и напрегање при движењето на дебелото црево се некои од навиките кои предизвикуваат хемороиди.

Исхраната игра важна улога во лекувањето. Неопходно е да се јаде храна богата со растителни влакна, зелено овошје и зеленчук и да се пие вода. Важно е да се намали внесот на масна и пржена храна, како и кафе, што може да ја забави работата на цревата и да доведе до влошување на хемороидите.

Ако состојбата се влоши и не можете да направите ништо со промена на исхраната и домашните лекови, контактирајте го вашиот лекар за помош.

Тагови
реклама

Путин со шампањ в рака објасни зошто нема да прекине со напади

Read more

Лукот не е здрав за секого: Голем ризик за дури 4 групи луѓе

Read more

Како Роналдо реагирал кога дознал дека е на клупата за резерви?

Read more

Од полноќ поголемо намалување на цените на горивата

Read more

Здравје

Како да препознаете недостиг на калциум во организмот?

Read more

Луѓето кои си легнуваат доцна имаат зголемени ризици од болести

Read more

Кои зачини помагаат за побрзо варење и здрави црева?

Read more

Магнетна резонанца: Зошто се прави и како изгледа овој дијагностички преглед?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Поглед во најотровната градина во светот

Читај повеќе

Жители на село во Белгија освоија 143 милиони евра на лотарија

Читај повеќе
  • play_arrow

15 најмистериозни археолошки откритија

Читај повеќе

Сите во Јужна Кореја ќе се подмладат за 1 до 2 години

Читај повеќе
  • filter

ММА ѕвездата Хана Голди отвори OnlyFans: Пука од мускули во чипка

Читај повеќе
  • play_arrow

Цел живот погрешно сте го отворале кечапот

Читај повеќе

10 неверојатни факти кои не сте ги знаеле за Јапонците

Читај повеќе

Како да препознаете недостиг на калциум во организмот?

Читај повеќе

Принцот Хари и Меган Маркл може да останат без кралските титули

Читај повеќе