5 солени грицки што може да ги јадете без страв од дебелеење

А.С.
/ 12.05.2024 / 11:26

Солените грицки нудат крцкавост и вкусен шмек на кој тешко може да се одолее.

Сепак, најпопуларните солени грицки се во исто време многу калорични, мрсни и нездрави и не треба често да се јадат. Добрата вест е дека постојат здрави алтернативи во кои можеме да уживаме и кои ќе ги задоволат нашите потреби за грицкање.

Печен наут

Печениот наут содржи протеини и влакна и ви помага да се чувствувате посити и задоволни подолго време, а истовремено ја намалуваат желбата за нездрави грицки. Крцкавата текстура и зачинетиот вкус, кои наутот ги добива со додавање на одредени зачини, ги прави задоволувачка алтернатива на висококалоричните грицки како чипс или крекери. Покрај тоа, наутот е нискокалоричен и маснотии, а е богат со хранливи материи како витамини, минерали и антиоксиданси.

„Печениот наут е богат со влакна и протеини, а нискокалоричен. Високото количество на влакна и протеини во вашата исхрана може да ви помогне да бидете сити во текот на денот и да ве спречи да се прејадете. Ова може да спречи зголемување на телесната тежина со текот на времето“, вели диететичарот Џеси Федер.

Солени ореви

Јаткастите плодови се богати со здрави масти, протеини и влакна кои придонесуваат за зголемено чувство на ситост. Сепак, важно е да контролираме колку јаткасти плодови јадеме бидејќи тие можат да бидат многу калорични, пренесува She Finds.

Нутриционистката Мери Сабат објаснува дека солените јаткасти плодови се еден од најдобрите избори за заситување и здрава ужина. „Оревите се полни со здрави масти, протеини, влакна и разни есенцијални хранливи материи. Тие можат да обезбедат чувство на ситост и да помогнат во контролирањето на гладот“, истакнува Сабат.

Remote video URL
Чипс од зеленчук

Во споредба со традиционалните чипсови од компири, чипсот од зеленчук често е понизок калоричен, што ги прави полесна закуска што може да помогне да се намали вкупниот внес на калории кога се обидувате да изгубите тежина. Овој вид чипс најчесто се прави од зеленчук како моркови, кељ или цвекло, што значи дека задржува некои од витамините, минералите и антиоксидансите кои се наоѓаат во зеленчукот.

„Растителни чипсови, направени од лиснат или корен зеленчук како кељ, спанаќ, моркови и тиквички, обично се сушат, печени или „пржени на воздух“, што значи без додадени масла, сол или путер. Ова ги прави опција за нискокалорична закуска. и нуди дополнителни хранливи материи и витамини“, вели диететичарот и нутриционист Крутика Нанавати.

Пуканки подготвени без сол или путер

Пуканките се цело зрно, што значи дека се богати со диетални влакна. Влакната помагаат да се чувствувате сити подолго време, намалувајќи ја желбата за грицкање на нездрава храна. Без додаден путер или масло, пуканките испукани со воздух се опција за ужина со малку маснотии, што ги прави погодни за оние кои сакаат да го намалат внесот на маснотии.

„Оваа закуска е одличен начин да јадете солена храна без да ја уништите вашата исхрана. Пуканките се цело зрно, што значи дека се богати со растителни влакна. Влакната помагаат при варењето и го одржуваат чувството сити, елиминирајќи го искушението за прејадување. Тоа е нискокалоричен оброк ако не се прави со многу сол и масло“, истакнува нутриционистката Хелен Бел.

Чипс од сладок компир

Чипсот од слатки компири е паметна вкусна опција за ужина и може да се зачини со билки, зачини или морска сол за дополнителен вкус, без додавање прекумерни калории или нездрави состојки. Слаткиот компир е добар извор на диетални влакна, кои се важни за промовирање на ситост и помагање на варењето.

Remote video URL

Во зависност од начинот на подготовка, чипсот може да содржи помалку маснотии од традиционалниот чипс. Печењето или пржењето чипс од сладок компир со минимално масло може да помогне да се намали вкупната содржина на маснотии. „Чипсот од слатки компири може да биде хранлива алтернатива на обичниот чипс и може да помогне при губење на тежината“, тврди Нанавати.

Таа додава дека „слаткиот компир е богат со влакна и јаглехидрати, што може да ви помогне да останете сити подолго време и да ја намалите вкупната потрошувачка на калории“, пишува She Finds.

реклама

Фит

Четири нискогликемиски намирници кои поддржуваат здраво слабеење

Read more

Како да го забрзате метаболизмот: Многу е полесно отколку што мислите

Read more

Што да се јаде во процесот на слабеење? Најдобри намирници за појадок со висока содржина на протеини

Read more

Јадењето на еден вид јаткасти плодови може да ви помогне при губењето тежина

Read more
 

Магазин

За гурмани: Докопани во сос од сланина, јаболка и павлака

Читај повеќе

Четири нискогликемиски намирници кои поддржуваат здраво слабеење

Читај повеќе

Летото ќе промени сѐ: Хороскопски знаци кои мора да се подготват за љубовни турбуленции

Читај повеќе

Маск му донесе интернет на племе во Амазон и ги навлече на порнографија

Читај повеќе

Црвеното грозје го намалува холестеролот и има антистареечки ефекти

Читај повеќе

Како да го забрзате метаболизмот: Многу е полесно отколку што мислите

Читај повеќе

Сарма ќофтиња за мрзливи во кујна

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 12 ненаселени места во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Читај повеќе