5 знаци дека сте во токсична врска со себе

Од сите меѓучовечки односи пресуден е односот кон сопственото битие. Затоа е исклучително важно да е избалансиран и здрав.

Сепак, како и секое партнерство или пријателство, вашиот внатрешен однос со себе може да стане токсичен кога ќе се појават негативни обрасци и однесувања.

Можеби сте сигурни во вашиот идентитет и цели во животот, но дали некогаш сте помислиле дека вашето самопоимање или навики не се секогаш конструктивни? Препознавањето на токсичните обрасци во односот со себе може да биде предизвик, но важно е за зачувување на вашата самодоверба и односите со другите, велат психолозите.

Во токсична врска со себе, можеби сте склони да ја преземете вината или да се чувствувате лошо за начинот на кој се доживувате или постапувате. Според експертите, ова се пет знаци дека сте во токсична врска со себе, но добрата вест е дека постојат начини да се извлечете од оваа ситуација.

Крајно сте критични кон себе или кон другите

Кога се соочуваме со мала грешка на работа или кога кажуваме нешто срамно во социјален амбиент, нашата прва реакција може да биде да ги откриеме нашите вештини за справување. Но, како што истакнуваат експертите, начинот на кој се справуваме со ваквите ситуации може да открие многу за нашиот внатрешен однос со нас самите. Здравите вештини за справување често вклучуваат способност да се смееме на нашите грешки и да продолжиме понатаму. Меѓутоа, ако сме премногу критични кон себе, тоа може да доведе до токсичен однос со самите себе. Кога не сме во состојба да си простиме за несовршеностите или грешките, честопати паѓаме во негативност. Важно е да преземеме одговорност за нашите постапки кога правиме грешки, но внимавајте да не паднеме во прекумерна негативност и токсичност.

Ги оправдувате нездравите навики

Не е тајна дека грижата за сопственото емоционално и физичко здравје е клучна за квалитетен живот. Меѓутоа, кога ќе се најдеме заробени во токсична врска со самите себе, лесно е да паднеме во обрасци и навики кои ни прават повеќе штета отколку корист. Токсичната врска со себе често се карактеризира со длабока, нерешена самоомраза, наместо чувство на самопочит и прифаќање. Оваа состојба може да поттикне развој на нездрави однесувања како што се злоупотреба на супстанции, нарушувања во исхраната или самоповредување. Исто така, тенденцијата за самосаботажа и избор на пријатели или романтични партнери кои негуваат сопствени токсични модели може да бидат вообичаени манифестации на овој проблем. Кога сте во таков однос со себе, можете да го оправдате штетното или самоуништувачкото однесување бидејќи ви недостасува чувство на самопочит и заслуга за среќа или здравје.

Премногу се жртвувате

Без сомнение, сите сме слушнале колку е важно да се грижите за себе и да ја вклучите таа практика во вашиот секојдневен живот. Ова може да вклучува различни активности како што се редовно вежбање, одржување на вашиот дом чист или едноставно уживање во релаксирачка бања или лице. Меѓутоа, ако се најдете во токсичен однос со себе, можеби ќе бидете склони да го префрлите вашето внимание на други аспекти. Постојаното жртвување на сопствените потреби за потребите на другите, што доведува до иритација, огорченост и физичка исцрпеност, може да укаже на токсична врска со себе. Ако постојано се обидувате да им угодувате на другите и го занемарувате сопственото ментално здравје, тоа може да ја ослабне стабилноста и благосостојбата во вашиот живот. Како што вели старата поговорка: „Не се тура од празна чаша“.

Имате ниска самодоверба

Дали некогаш сте паднале во шема да се критикувате себеси или да верувате дека не сте доволно добри или достојни за љубов? Чувството на несигурност, безвредност или дури и вознемиреност може да биде показател за ниска самодоверба и самодоверба, кои често се показатели за токсична врска со себе. Ако редовно се критикувате себеси во вашите мисли или чувствувате дека не заслужувате добрина или разбирање, особено од себе, тоа може да укаже дека можеби несвесно сте станале токсичен партнер за себе.

Барате потврда од околината

Кога добивате комплимент од странец или слушате охрабрувачки зборови од некој близок, тоа може да биде освежувачко искуство, што ќе ве натера да се чувствувате видени и ценети. Напредувањето во кариерата или добивањето награда исто така може да ја зголеми вашата самодоверба. Меѓутоа, ако се најдете дека барате ваков вид валидација од други почесто од вообичаено, вреди да размислите за причините зад тоа. Способноста да се наметнувате и да се охрабрувате е здрав механизам за справување што може многу да ја подобри вашата самодоверба и да промовира попозитивен став кон себе. Клапов истакнува дека ако не можете да го направите ова, и наместо тоа редовно се потпирате на другите за да ги натерате да се чувствуваат добро со вас, тоа може да доведе до губење на автентичноста во вашата комуникација и интеракција со другите. Ова може да сугерира дека е потребна некоја внатрешна работа за да се развие самољубие за да се надминат овие токсични шеми на размислување.

реклама

Живот

Викенд хорскоп од 24 до 26 мај: Лавот е полн со емпатија, Вагата конечно се опушта

Read more

Како да се ослободите од мравките во домот?

Read more

Зошто децата стануваат понемирни кога се со родителите?

Read more

Зошто е важно да ја бришете прашината од листовите на собните растенија?

Read more
 

Магазин

Викенд хорскоп од 24 до 26 мај: Лавот е полн со емпатија, Вагата конечно се опушта

Читај повеќе

Како да се ослободите од мравките во домот?

Читај повеќе

Зошто децата стануваат понемирни кога се со родителите?

Читај повеќе

Трите најздрави намирници во светот, научно докажано

Читај повеќе

Откријте ги помалку познатите ерогени зони за фантастичен секс

Читај повеќе

Три суплементи што може да бидат штетни за мозокот ако се земаат непотребно

Читај повеќе

7 знаци дека сте станале фитнес зависник и веќе на сите им сте преку глава

Читај повеќе

Зошто е важно да ја бришете прашината од листовите на собните растенија?

Читај повеќе

Докторка објасни сè што треба да знаеме за новиот сој на коронавирус

Читај повеќе