5 знаци откриваат дали вашето дете е насилник

Сите ние сакаме нашите деца да пораснат во добри, сочувствителни и емпатични луѓе, но реалноста е дека врсничкото насилство е сè поголем проблем.

Еве неколку предупредувачки знаци кои би можеле да укажат на тоа дека вашето дете се движи по погрешен пат.

Агресивно однесување

Агресијата често му претходи на насилното однесување. Ако вашето дете е агресивно, што значи удирање, туркање или навредување на другите, важно е веднаш да се справите со ова однесување. Внимавајте на моделите на непријателство кон браќата и сестрите, врсниците или дури и животните. Охрабрете го вашето дете да ги изрази своите чувства и фрустрации на поздрав начин. Научете ги техники за управување со гневот, како што се длабоко дишење или дистанцирање од ситуацијата.

Недостаток на емпатија

Значајна карактеристика на насилниците е нивниот недостаток на емпатија. Ако вашето дете изгледа рамнодушно кон чувствата на другите или ретко покажува загриженост или разбирање кога некој е повреден или вознемирен, ова е причина за загриженост. Ова може да се манифестира како недостаток на каење кога ќе повредат некого или непочитување на емоционалното влијание на нивните постапки врз другите. Вклучете го детето во разговори за емоциите и важноста да се разбере како се чувствуваат другите. Споделете приказни или ситуации кои можат да им помогнат да се поврзат со искуствата на другите.

Прекумерно задевање или потсмев

Иако задевањето е вообичаен аспект од детството, постои тенка линија помеѓу безопасното задевање и штетното исмевање. Ако вашето дете постојано се занимава со сурово или болно задевање, ова може да укаже на склоност кон малтретирање. Поттикнете ја емпатијата и прашајте го вашето дете како би се чувствувало да биде цел на такво задевање.

Исклучување и групирање

Насилниците често формираат групи и исклучуваат други. Ако вашето дете постојано остава одредени врсници надвор од активности, шири гласини или изолира други, ова е знак дека треба веднаш да се справите со нивното однесување. Поттикнете ја инклузивноста со тоа што ќе разговарате за вредноста на разновидна група пријатели и важноста секој да се чувствува добредојден.

Аверзија кон авторитет

Децата кои се склони кон малтретирање често се спротивставуваат на авторитетот и правилата. Ако вашето дете покажува непослушност, пркос или постојано непочитување на правилата и последиците, од клучно значење е да се справите со овие однесувања. Научете го вашето дете колку е важно да се почитува авторитетот, и дома и на училиште. Објаснете ја улогата на правилата во создавањето безбедна и фер средина за секого.

реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Трик за разладување на домот и обезбедување пријатен сон

Read more

Живот

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Уран и Марс носат проблеми: Астро прогноза до крајот на јули

Read more

За прв пат достапен дел од Бакингемската палата за посетители: Koja е цената за влез?

Read more

Опасен TikTok тренд ветува идеално исончан тен

Read more
 

Магазин

Четири намирници кои всушност ви помагаат да изгубите тежина

Читај повеќе
  • play_arrow

Неколку совети за безбедност ако одите во Барселона

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои чекори треба да ги преземете ако ве допре медуза?

Читај повеќе

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Читај повеќе

Уран и Марс носат проблеми: Астро прогноза до крајот на јули

Читај повеќе

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Читај повеќе

Како Холанѓаните станаа највисоката нација во светот?

Читај повеќе
  • filter

За прв пат достапен дел од Бакингемската палата за посетители: Koja е цената за влез?

Читај повеќе

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Читај повеќе