5.200 тони вселенска прашина паѓаат на Земјата секоја година

Веќе некое време знаеме дека вселенската прашина постојано паѓа на Земјата, но со оглед на нејзината микроскопска големина, беше тешко точно да се утврди во кои количини.

Имено, честичките на вселенската прашина (микрометеорити) не се поголеми од дел од милиметар и како првут паѓаат на Земјата од минување на астероиди и комети.

Меѓународен тим научници, по две децении собирање и анализирање на овие честички на Антарктикот, успеа да ја утврди нивната годишна количина. Научниците открија дека просечно околу 5.200 тони вселенски честички помали од 700 микрометри годишно паѓаат на нашата планета. Овие микрометеорити се најголемиот извор на вонземски материјал на површината на Земјата.

Одвојување на вселенската од земната прашина

Ова е всушност неверојатно достигнување. Атмосферата на нашата планета е полна со различна прашина. Истражувањата од минатата година покажаа дека во нашата атмосфера има околу 17 милиони тони прашина во кое било време, пишува Science Alert.

Затоа, научниците заминаа на Антарктикот за да го минимизираат нивото на „позадинска“ земна прашина. Имено, во истражувачката станица Concordia практично и немало. Во текот на шест експедиции во рок од 20 години, експертите идентификуваа 1.280 нерастворени микрометеорити и 808 вселенски сферули (стопени вселенски карпи) со тежина помала од 350 микрограми, што им овозможи да ја пресметаат брзината со која овие честички паѓаат на површината.

Потоа ја анализирале густината на честичките прашина за да го утврдат нејзиното потекло. Помала густина и поголема порозност сугерираат дека прашината потекнува од комети, а поголема густина и помала порозност од метеорити. Откриле дека приближно 80 проценти од космичката прашина што достигнува до површината на Земјата доаѓа од комети.

На Земјата стигнува помалку прашина отколку што би требало

Според моделите направени од научниците, вкупната маса на космичката прашина пред да влезе во атмосферата е околу 15.000 тони, односно многу повеќе од овие честички стигнуваат до нашата атмосфера отколку што паѓаат на земја. Причината за ова отстапување не е јасна, но постојат неколку можности.

Една хипотеза е дека сè уште не сме успеале да откриеме значителен дел од вселенската прашина, а другата е дека дел од таа прашина се губи пред да влезе во атмосферата. Третото е дека има многу помалку прашина во вселената отколку што покажуваат моделите.

Студијата The micrometeorite flux at Dome C (Antarctica), monitoring the accretion of extraterrestrial dust on Earth е објавена во списанијата Earth и Planetary Science Letters.

реклама
Весник објави погрешна фотографија од Доналд Трамп

Весник објави погрешна фотографија од Доналд Трамп

Read more
Кои се најлошите 11 фудбалери од Премиер лигата?

Кои се најлошите 11 фудбалери од Премиер лигата?

Read more
Microsoft за своите вработени изградил куќички на дрво

Microsoft за своите вработени изградил куќички на дрво

Read more
Тesla отвора четврта фабрика во Европа

Тesla отвора четврта фабрика во Европа

Read more

Наука

Откриена единствената бремена мумија во светот

Read more

Приказна за откривањето на Церера: Најмала џуџеста планета или најголем астероид?

Read more

Како изгледала вселената веднаш по Големата експлозија?

Read more

Тираносаурус Рекс се движел изненадувачки бавно, покажа ново истражување

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Ги забележавте ли синоќа светлечките објекти на небото?

Читај повеќе
  • filter

Sony Xperia Pro пристигна во Европа, позната и цената

Читај повеќе

Oppo подготвува смартфон на преклоп со 7-инчен екран

Читај повеќе

Безос го одреди датумот за патување во вселената

Читај повеќе
  • play_arrow

Американските борбени авиони F-16 сега ги чистат роботи наместо луѓе

Читај повеќе

Нема начин да се спречи удар од голем астероид

Читај повеќе
  • filter

Redmi за 1 минута продаде 100.000 примероци од смартфонот K40 Gaming

Читај повеќе

Кинеска ракета паѓа назад на Земјата, не се знае каде ќе заврши

Читај повеќе

Познато кога Apple ќе го претстави смартфонот на преклоп

Читај повеќе