6 места каде не треба да го полните телефонот

Ви „умре“ батеријата? Не правете грешка со полнењето.

На сите ни се случува да заборавиме или да немаме време да го наполниме телефонот.

Ова може да биде вистински проблем кога сме далеку од дома. За наша среќа, има се повеќе јавни места кои ќе ни ги олеснат маките и ќе ни овозможат целосно бесплатно да ја наполниме батеријата.

Сепак, иако јавните станици за полнење може да изгледаат како добредојдено решение, нивната употреба може да создаде огромни проблеми. Зошто?

„Тие станици за полнење и USB-порти може лесно да се модифицираат за да им овозможат на криминалците пристап до нашите телефони, вклучително и инсталирање малициозен софтвер на уредите“, вели Џејмс Гопел, професор по сајбербезбедност на Универзитетот Дрексел.

Ова се најопасните места за полнење на вашиот уред:

  • Аеродроми
  • Железнички / автобуски станици
  • Туристички атракции
  • Трговски центри
  • Хотели
  • Кафулиња

Овие локации имаат многу сообраќај, а криминалците ги сакаат бидејќи можат да стигнат до огромен број жртви. Сепак, неопходно е да се разликуваат четири типа на полнење телефон на јавни места и нивното ниво на безбедност.

Најбезбедниот начин на полнење е штекерот каде што ќе го приклучите полначот на телефонот (ако го носите со себе). На овој начин, хакерите не можат да пристапат до вашиот уред, па дури и ако штекерот е оштетен, нашите полначи за телефон одамна се паметни, па мала е веројатноста дека батеријата на телефонот може да се оштети.

Вториот најбезбеден начин на полнење е безжичното полнење. Размената на податоци помеѓу телефонот и безжичниот полнач е едноставно „ракување“, каде што уредот му кажува на полначот дека може да почне да се полни. Секако, неопходно е вашиот паметен телефон да има можност за безжично полнење.

Преостанатите два типа на полнење што можете да ги најдете на јавни места се USB-порта во која ќе го приклучите вашиот кабел или постоечки USB-кабел што ќе го приклучите во телефонот.

Експертите за сајбер безбедност нè предупредуваат токму за овие типови на полнење. Портите и каблите се честа мета на криминалците, а преку нив стигнуваат до своите жртви. Општата препорака е да ги избегнувате, но доколку морате да ги користите, не ги користете на наведените места.

Тагови
реклама

Цените на нафтата паднаа на најниско ниво од февруари

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Поранешен бунтовник стана претседател на Колумбија, најави преговори со нарко-бандите

Read more

Што ќе се вози во Русија: Москва како Хавана?

Read more

Мобилни

Nio влегува на пазарот на мобилни телефони, првиот модел ќе пристигне следната година

Read more

OnePlus го претстави смартфонот OnePlus 10T, познати и цените

Read more

Samsung ви овозможува да ги скриете вашите податоци од сервисерите на телефони

Read more

Како се покажа Nothing Phone (1) на тестот за издржливост?

Read more
 

Гик

Екстензии за Chrome и Edge крадат мејлови на корисниците

Читај повеќе

Зошто не треба да го полните телефонот на јавни места?

Читај повеќе

Роботот MIRA ќе може да врши операции на МВС

Читај повеќе

Маск го предизвика извршниот директор на Twitter на јавна дебата за ботовите

Читај повеќе

Русија ќе ги шпионира Американците и во вселената

Читај повеќе

Гејмерите повеќе го сакаат Windows 10 од Windows 11

Читај повеќе

Австрија има најчиста вода за капење во Европа

Читај повеќе

YouTube доби експериментална функција - зумирање видеа

Читај повеќе

Nio влегува на пазарот на мобилни телефони, првиот модел ќе пристигне следната година

Читај повеќе