6 помалку познати факти за Долината на смртта

Пустинската Долина на смртта во источниот дел на Калифорнија е место на ектремни температури, висина и животна средина што ја прави дом на некои од најспектакуларните природни и историски феномени кои некогаш се забележани на нашата планета.

1. Уметнички дела датирани од пред 3.000 години п.н.е

Некои од најстарите записи воопшто може да се најдат насликани или врежани на карпи во Долината на смртта. Се верува дека некои од овие дела се создадени од луѓе од културата на Мескит флет, кои живееле во оваа долина од 3000 п.н.е. до I век од новата ера. Сепак, се верува дека повеќето од делата се должат на културата Саратога, која живеела овде помеѓу 500 и 1000 година од нашата ера.

2. Рекорд за највисока забележана температура во САД

Долината на смртта е позната по својата суптропска пустинска клима, а посетителите можат да очекуваат топли и долги лета и кратки зими.

Меѓутоа, на 10 јули 1913 година во Фернис Крик, област во Долината на смртта, била измерена температура од 56 степени Целзиусови, што е највисоката температура досега забележана во САД.

3. Дом на над 1.000 различни видови растенија

И покрај екстремните температури и пустинската средина, Долината на смртта има изненадувачки развиен растителен свет. Некои од нив се формираат на дното на долината и се прилагодуваат на ретките количини на врнежи со растење на неверојатно долги корени. Корените или се спуштаат до 100 метри во длабочина за да ја фатат влагата од пониските нивоа на почвата или се шират за да соберат каква било количина на влага.

Имаат и посебни листови кои полека испаруваат, што им овозможува да ја задржат влагата што е можно подолго.

4. Има повеќе од 100 градови на духови и рудници

Долината на смртта не беше само дестинација на The Lost 49ers, група пионери од источниот брег на САД, кои ја преминале долината во 1849 година за време на Златната треска во Калифорнија на нивниот пат кон златните полиња. Долината на смртта се наоѓала на рутата на многу трагачи по злато. Во текот на средината и крајот на XIX век малите градови се ширеле низ целиот регион, бидејќи сè повеќе патници почнале да ја користат долината како попатна станица. Ова станало уште повообичаено кога на запад почнале да се појавуваат илјадници рудници на злато, сребро, бакар и боракс. Сепак, примитивната технологија и недостатокот на вода го отежнувале рударството. Како што златната треска почнала да бледнее, централните градови почнале да се затвораат. Многумина се оштетени од временските услови, а некои постојат и денес.

5. Најниска точка во САД

Најниската точка во САД се наоѓа во Долината на смртта (басенот Бедвотер), која е 86 метри под нивото на морето. Има ниско ниво на лоша вода (оттаму и името Badwater - лоша вода) која не е за пиење, но привлекува флора и фауна.

6. Замокот Скоти

Вилијам Е. Скот, или Скоти, го убедиле милионерот од Чикаго, Алберт Мус Џонсон да инвестира во имот во Долината на смртта. Скоти му рекол на Џонсон дека има изобилство злато во локалниот рудник, но кога тоа се покажало како невистинито, двајцата продолжиле да се дружат и создале неверојатно пријателство.

Во 1922 година почнале да градат куќа на имотот на Џонсон од 6.070.284 квадратни метри во регионот на Грејпвајн во Долината на смртта. Користеле проточна вода за напојување на куќата, па дури имале и пелтон тркало што напојувало генератор кој се грижел за електричната енергија во куќата.

Тагови
реклама

Лукот не е здрав за секого: Голем ризик за дури 4 групи луѓе

Read more

Večernji list: Македонската Струга е историско место за хрватскиот фудбал

Read more

Се огласи и Роналдо

Read more

Кои луѓе не смеат да пијат кафе?

Read more

Вести

ЕУ дебатира како правно да се регулира работата на вештачката интелигенција

Read more

Како НАСА планира да ги врати луѓето на Месечината до 2024?

Read more

Конечно пронајдени остатоците од последниот тасмански тигар

Read more

ЕУ инвестира 43 милијарди евра во производство на европски чипови

Read more
 

Гик

ЕУ дебатира како правно да се регулира работата на вештачката интелигенција

Читај повеќе

Како бесплатна игра заработи 9 милијарди долари?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како НАСА планира да ги врати луѓето на Месечината до 2024?

Читај повеќе

Корисниците во Европа ќе може сами да го поправаат својот iPhone

Читај повеќе

Кои се најпребаруваните поими на Google во 2022?

Читај повеќе
  • play_arrow

Конечно пронајдени остатоците од последниот тасмански тигар

Читај повеќе

ЕУ инвестира 43 милијарди евра во производство на европски чипови

Читај повеќе

Кој најмногу верува во вештерки, клетви и уроци?

Читај повеќе

Под супервулканот Јелоустоун има двојно повеќе магма отколку што се мислеше

Читај повеќе