6 работи за вашиот лет што екипажот нема да ви ги каже

Авиопревозот веќе одамна не е луксуз.

Без разлика дали летате на кратки или долги релации, има некои мали тајни што нема да ги слушнете од екипажот на лет и нема да ги прочитате во авионската брошура, како информации за хигиената на авионот и најдоброто време за летање.

Колку често се чисти авионот?

Во нормални околности, еднаш дневно, главно доцна навечер или во текот на ноќта. На малите масички на склопување има најмногу фекални материи бидејќи патниците кои патуваат со бебиња најчето таму ги преоблекуваат и им менуваат пелени. Затоа, не е на одмет да носите влажни марамчиња за дезинфекција со себе.

Кое е најдобро време за полетување?

Кој рано рани... Најголема веројатност авионот да полета навреме е во раните утрински часови. Како што одминува денот поголема е веројатноста за доцнење, поместувања и одложувања на летовите.

Кое место во авионот е најбезбедно?

Во опашката на авионот. Освен во случај кога ќе се одвои опашката. Ама најдобро е да не мислите на најлошото.

Што јаде екипажот на лет?

Си носат своја храна бидејќи често се случува да не остане ништо од храната предвидена за патниците. А и домашната храна секако е повкусна од она што се служи во авион. Пилотот и копилотот обично не јадат од истата храна, иако нема правило за тоа. Тоа е мерка на претпазливост, во случај на едниот да му се слоши или да се затруе со храна, другиот да биде во состојба да ја преземе контролата врз авионот.

Дали маските за кислород се од некаква помош?

Маските за кислород ќе ве обезбедат околу 15 минути. Иако тоа звучи како кратко време, во поголемиот број случаи тоа е повеќе од доволно време за да може авионот да се спушти на пониска висина.

Дали навистина луѓе имаат секс за време на лет?

Да, за жал. Ако мислите дека никој не забележал дека сте се шмугнале двајца во малото авионско веце, се лажете. Без разлика дали сте на лет од 40 минути или на прекуокеански лет,  некој од патниците или екипажот на лет сигурно забележал. Посебно екипажот на лет!

реклама

Русите нападнаа со тенкови стари 70 години, резултатот – катастрофа

Read more

Пронајдена најголемата змија во светот

Read more

Најбогатиот фудбалер во светот итно е хоспитализиран

Read more

Масивен сателит денеска неконтролирано паѓа на Земјата, ќе профучи близу Македонија

Read more

Чек дис аут

10 настани во кои не би поверувале доколку не беа снимени

Read more
10 трикови со кои ќе учите побрзо и подобро

10 трикови со кои ќе учите побрзо и полесно

Read more

Апни си, медо

Read more

Се сретнаа највисокиот маж и најниската жена во светот, видеото изгледа надреално

Read more
 

Магазин

Како да препознаете себичен љубовник?

Читај повеќе

Зошто некои деца рано прозборуваат?

Читај повеќе
  • play_arrow

Поглед во вилата на Ѓоковиќ во Шпанија што ја купи за 10 милиони евра

Читај повеќе

LSD ја подобрува сексуалната функција, покажа најново истражување

Читај повеќе
  • play_arrow

Пет причини зошто треба активно да пешачите секој ден

Читај повеќе

Што предвидува најстариот и најточен хороскоп за втората половина од 2024 година?

Читај повеќе
  • play_arrow

10 настани во кои не би поверувале доколку не беа снимени

Читај повеќе

Освежување без реновирање: Како да направите акцентен ѕид?

Читај повеќе

Како да спречите седечката работа да ви предизвика здравствени проблеми?

Читај повеќе