6 знаци кои откриваат дека претерувате со пиењето алкохол

Пиењето алкохол често се поврзува со прослави и речиси ниту една роденденска прослава или свадба не може да помине без ниту една капка алкохол.

Но, ако сте забележале дека пиењето станува сè почеста појава во вашиот живот и дека не е строго поврзана со одредени славенички настани, нутриционистката Хана Бреј предупредува дека треба да размислите за намалување на количините.

Иако е општо познато дека премногу алкохол може да доведе до непријатни главоболки, Бреј додава дека тоа може да има многу лошо влијание врз остатокот од вашето тело.

Како што објаснува за порталот The Sun, постојат одредени знаци кои можат да укажуваат на тоа дека претерувате со пиењето алкохол и треба да го намалите што е можно повеќе. Шесте најчести знаци се:

надуеност

гадење или повраќање

проблеми со спиењето

проблеми со кожата (мозолчиња, црвенило, акни)

проблеми со забите

проблеми со видот.

Иако секој од овие симптоми не мора да значи дека е предизвикан од прекумерно консумирање алкохол, нутриционистката објаснува дека токму овие знаци може да укажуваат на тоа дека претерувате со алкохолните пијалоци.

Тагови
реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Здравје

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Read more

Лекари откриваат седум необични симптоми на рак

Read more
 

Магазин

  • filter

Ратајковски се потстрижи, фановите разочарани: Фризура за баби

Читај повеќе
  • play_arrow

Што треба да правите на секој тренинг за подобри резултати?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како звучеле јазиците на Викинзите, Ацтеките, Египќаните, Римјаните...?

Читај повеќе

Бонтон vs обичаи: Дали на гости треба да се соблекуваат чевлите?

Читај повеќе

Што да јадете за здрав црн дроб?

Читај повеќе

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Читај повеќе

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци ги очекува невидена среќа и пари во април?

Читај повеќе

Како да направите домашна пица како вистински мајстор?

Читај повеќе