617 нови случаи, 32 починати од COVID-19

Во последните 24 часа се направени 4.621 тестирање, а регистрирани се 617 нови случаи на COVID-19 и 32 починати лица.

Во:

• Скопје – 314

• Куманово – 47

• Струмица – 29

• Штип – 26

• Кавадарци и Кичево – по 19

• Охрид – 18

• Велес, Свети Николе и Радовиш - по 14

• Ресен – 13

• Гостивар и Кочани – по 12

• Тетово и Битола – по 10

• Прилеп и Струга – по 8

• Крива Паланка – 6

• Берово – 5

• Пробиштип – 4

• Кратово – 3

• Гевгелија, Неготино, Делчево, Виница и Македонски Брод – по 2

• Дебар и Демир Хисар - по 1

Регистрирани сe 450 оздравени пациенти од:

• Скопје – 250

• Куманово – 24

• Гостивар и Прилеп – по 23

• Тетово – 16

• Велес – 15

• Битола – 14

• Кичево – 13

• Струмица – 12

• Свети Николе – 11

• Штип - 10

• Македонски Брод – 8

• Кавадарци – 5

• Неготино – 4

• Кочани, Кратово и Гевгелија – по 3

• Ресен, Берово, Пробиштип и Богданци - по 2

• Охрид, Радовиш, Крива Паланка, Дебар и Крушево – по 1

Пријавени се 32 починати лица: 10 починати лица од Скопје (83г, 75г, 74г, 73г, 71г, 69г, 69г, 64г, 63г и 55г), 4 починати лица од Струмица (82г, 70г, 59г и 58г), 3 починати лица од Гостивар (74г, 64г и 53г), по две починати лица од Куманово (66г и 52г) и Тетово (81г и 78г), по едно починато лице од Прилеп (83г), Кичево (41г), Македонски Брод (40г), Кавадарци (71г), Гевгелија (68г), Пробиштип (63г), Богданци (49г), Охрид (80г), Дебар (61г), Струга (86г) и Валандово (81г). Од пријавените 32 лица, 29 се починати во болнички услови, а 3 лица се починати во домашни услови.

Досега во земјата се направени вкупно 1.234.221 тестирање на COVID-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 184.893 бројката на оздравени пациенти е 165.527, на починати е 6.339, а бројот на активни случаи изнесува 13.027.

реклама

Што го возбудува вистинскиот Македонец?

Read more

Предизвик од 52 недели: Како да заштедите 1.400 евра за една година?

Read more

Поза мачка - идеална за долг секс и двоен оргазам

Read more

Рама: Никој не може да ѝ држи лекции на Албанија

Read more

Македонија

Дневен ковид-биланс: 557 новозаразени и 28 починати

Read more

Мицкоски: Oдговорност за опожарената болница и за изгубените човечки животи мора да има

Read more

„НаTочак“: Град Скопје и ЈП „Паркови и зеленило“ престанете да ја уништувате велосипедската патека на бул. Партизански одреди!

Read more

ОЈО отвори истрага за пронајдени импровизирани лаборатории за марихуана во станови во Скопје

Read more
 

Вести

Рама: Никој не може да ѝ држи лекции на Албанија

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов гаф на Бајден: Го заборави името на премиерот на Австралија

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: 557 новозаразени и 28 починати

Читај повеќе

Гутереш апелира да се спречи климатската катастрофа

Читај повеќе

Брисел воведува ковид-сертификат за собири и кафулиња

Читај повеќе

Приведени двајца дилери во Штип

Читај повеќе

Во Франција суспендирани околу 3.000 здравствени работници кои не се вакцинирани

Читај повеќе

Мицкоски: Oдговорност за опожарената болница и за изгубените човечки животи мора да има

Читај повеќе

„НаTочак“: Град Скопје и ЈП „Паркови и зеленило“ престанете да ја уништувате велосипедската патека на бул. Партизански одреди!

Читај повеќе