7 интересни факти за прекрасните тукани што веројатно не сте ги знаеле

Во светот постојат 15 видови тукани и сите имаат една карактеристика, а тоа е големиот клун. Ви откриваме за што служи и други интересни факти за овие птици.

Голем клун

Туканот има клун речиси четири пати поголем од главата и половина од остатокот од телото, иако неговата улога сè уште не е позната. Некои научници тврдат дека им помага да привлечат плен, додека други сугерираат дека е особено корисен за плашување на помалите животни или за допирање на храна што е на недостапни гранки.

Постои уште една можност - таков клун може да им помогне да ја регулираат температурата на телото, што е многу корисно во делови од светот со тропска клима. Сепак, без разлика на неговата функција, секој биолог ќе се согласи дека овој клун е чудо на инженерството - лесен и робустен, речиси шуплив и направен од кератин.

Зборот тукан се однесува на нивната песна

Зборот потекнува од tucano, термин што се однесува на карактеристичниот звук на овие птици, сличен на крекањето на жабите. Туканите ги комбинираат своите разновидни вокализации со звуци на тапкање или штракање со клун, а многумина се способни и за лаење, лелекање или ржење.

Не јадат само овошје

Како што споменавме претходно, туканите ги користат своите долги клунови за да посегнат по храна. Сепак, експертите истакнуваат дека и оваа алатка има свои недостатоци, бидејќи при голтање се принудени да ја фрлат главата назад. Иако повеќето сметаат дека се првенствено тревопасни животни, нивното мени вклучува широк спектар на храна - како што се инсекти, змии, жаби, па дури и мали цицачи, јајца и пилиња на други помали птици.

Се соочуваат со бројни опасности

Туканите не се на работ на опстанок, ниту пак се предмет на грижа за зачувување. Сепак, во природата тие се плен на многу птици грабливки како бувови и орли, додека боита и јагуарите често ги напаѓаат нивните гнезда. Нивниот огромен клун е многу импресивен, но не е премногу корисен кога станува збор за одбрана од предатори.

Во сродство со клукајдрвецот

Иако на прв поглед не изгледа како туканите и клукајдрвците да имаат многу заедничко, и двете птици припаѓаат на родот Piciformes. Како и клукајдрвците и арата со кои ја делат шумата, тие се зигодактили, што значи дека имаат два прста што се насочени напред и два насочени назад - многу корисен дизајн за движење меѓу густите гранки на тропските шуми. Покрај тоа, и туканите и клукајдрвците имаат долги, тесни јазици и кратки, крути пердуви.

Се гнездат на дрвја

Друга карактеристика што ја делат со клукајдрвецот е местото каде што ги градат гнездата. Двете птици се гнездат во шуплините на дрвјата, што има смисла ако се земе предвид дека поголемиот дел од своето време го поминуваат во крошна. Понекогаш користат дупки што ги оставаат клукајдрвците и несат до 15 јајца во нив. Инкубацијата трае помеѓу 16 и 18 дена, по што лежат младите без карактеристичен клун.

Друштвени се и моногамни

Туканите се дружтвени птици, особено кога бараат храна. Живеат во групи до 20 поединци, иако се моногамни. Најчесто се размножуваат на пролет, а кога женката ги положува јајцата, заедно со мажјакот се менува на нив. Пилињата се раѓаат со затворени очи и без пердуви и се целосно зависни од родителите во следните два до три месеци.

Тагови
реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Земјотрес во Скопје

Read more

По 14 години изградба Путин го отвори автопатот меѓу Москва и Санкт Петербург

Read more

Вести

Единствен освен Земјата има море, езера и дожд: Сателитот на Сатурн и натаму интригира

Read more

Кој го изградил Мачу Пикчу? Откривање на нејасната историја на градот на Инките

Read more

Кога роботите ќе почнат да бришат прашина наместо да ни ги земаат работните места?

Read more

Достапна е јавна бета верзија на iOS 18: Што е ново?

Read more
 

Гик

Дали новиот Android 15 ги претвора смартфоните во десктоп компјутери?

Читај повеќе

Единствен освен Земјата има море, езера и дожд: Сателитот на Сатурн и натаму интригира

Читај повеќе
  • filter

Кој го изградил Мачу Пикчу? Откривање на нејасната историја на градот на Инките

Читај повеќе
  • filter

Смартфонот OnePlus Nord 4 пристигна со метално куќиште и уникатен дизајн

Читај повеќе

Кога роботите ќе почнат да бришат прашина наместо да ни ги земаат работните места?

Читај повеќе

Достапна е јавна бета верзија на iOS 18: Што е ново?

Читај повеќе

Климатските промени ги прават деновите подолги - ова не се случило со милениуми

Читај повеќе
  • play_arrow

Редок вид кит исплива на брег во Нов Зеланд: Научниците не знаат речиси ништо за него

Читај повеќе

Откриена пештера на Месечината може да стане дом за астронаути

Читај повеќе