7 карактеристики кои децата ги наследуваат од нивните татковци

Научниците досега во неколку наврати тврдеа дека децата ја наследуваат интелигенцијата исклучиво од нивните мајки, но што тие наследуваат исклучиво од нивниот татко?

Ова е листата од 7 карактеристики кои ги наследуваме од нашиот татко:

Ментални нарушувања

Меѓу оние што мажите ги пренесуваат на своите потомци, најистакнати се АДХД и шизофренија.

Репродуктивно здравје

Истражувањата покажаа дека слабиот квалитет на спермата може да биде наследна патологија. Во овој случај, бебињата зачнати како резултат на ин витро оплодување, најверојатно потоа и самите ќе имаат проблеми со зачнување.

Срцеви болести

Научниците открија дека некои мажи може да се носители на неисправни хромозоми, што го зголемува ризикот од коронарна артериска болест за 50%. Под одредени фактори, оваа особина ја наследуваат синовите.

Пол

Не е тајна дека машките гени се одговорни за полот на бебето.

Раст

Интересно е што растот зависи од генот на таткото: колку е поголем таткото, толку е поголема можноста наследниците да бидат високи.

Боја на очите

Бидејќи гените на таткото доминираат над гените на мајката, најверојатно главните карактеристики на бојата на лицето и очите на детето ќе бидат исти како оние на таткото.

Состојба на забите

Мора да знаете дека машките гени се одговорни за структурата на вилицата, затоа децата од нивниот татко ги наследуваат густината на забите, белината...

Тагови
реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Живот

Постојат 3 типа на душа: Кој е вашиот?

Read more

Шест издржливи собни растенија кои нема лесно да ви овенат

Read more

Хороскопски знаци кои важат за најголеми материјалисти

Read more

Какво кафе пиете открива многу за вашиот карактер

Read more
 

Магазин

Постојат 3 типа на душа: Кој е вашиот?

Читај повеќе
  • filter

Италијанците станаа светски шампиони и во слаткарство

Читај повеќе

Дали кафето го намалува нивото на витамин Д во телото?

Читај повеќе

Смртна казна за јапонската Црна вдовица која ги труеше мажите заљубени во неа

Читај повеќе
  • filter

Шест издржливи собни растенија кои нема лесно да ви овенат

Читај повеќе

Повеќе сакате мачки или кучиња? Еве што кажува тоа за вас

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои важат за најголеми материјалисти

Читај повеќе

Често го јадеме наутро, а не сме свесни дека е најнездравиот појадок

Читај повеќе

Зошто љубовта умира?

Читај повеќе