7 митови за подното греење

Подното греење е одржлив и економичен систем за греење, но има многу заблуди за тоа како работи. Време е да ги разоткриеме митовите и да ви покажеме зошто овој систем е одлична опција за вас.

Постојат многу митови за тоа што е подно греење и како работи. Тимот на Daikin е тука да ви покажеме како работи овој одржлив и економичен систем и зошто тоа би бил одличен избор за вашиот дом.

Мит 1: Подното греење е многу поскапо од радијаторите

Вистина е дека цената за инсталирање на подно греење е 30% поскапа од традиционалните радијатори. Но, подното греење е инвестиција што се исплати на долг рок. Бидејќи системот е енергетски поефикасен и бара помалку одржување, подното греење се смета за поекономичен избор, особено кога се комбинира со топлотна пумпа.

Мит 2: Куќа со подно греење многу тешко се загрева

Иако подното греење не развива високи температури, благодарение на еднаквата распределба на топлината и природната циркулација на воздухот, подното греење достигнува температурата во собите да достигне до 25°C.

Мит 3: Подното греење е во суштина електрично греење

Точно е дека најчесто за подно греење се користи електрична енергија, но не смее да се заборави фактот дека подното греење може да се поврзе на топлинска пумпа. Со самото тоа што подното греење работи на постојано ниска температура, поврзувањето на системот со топлинска пумпа би било идеално решение. 

Мит 4: Подното греење може да се постави само на подот

Ова можеби ќе ве изненади, но подното греење не се поставува исклучиво на подот. Во некои случаи каде што е потребно собите да се загреат побрзо, истото може да се постави на ѕидовите и на таванот.

Мит 5: Отечени стапала поради подното греење

Во минатото кога температурите на подното греење достигнуваа до 35°C ова беше точно. Но, со модерните системи на подно греење ова веќе не се случува. Дополнително, доколку системот е поврзан со топлотна пумпа, истиот може да се користи за ладење во летните периоди.

Мит 6: Подното греење е нездраво

Токму спротивно на овој мит, подното греење ја спречува циркулацијата на честичките прашина и ја подобрува влажноста на воздухот, што е особено корисно за луѓе кои имаат алергии и респираторни заболувања.

Мит 7: Не може да се користи во комбинација со паркет

Доколку за паркет се користи повеќеслојно квалитетно дрво што е отпорно на влага каде даските се со ширина до 15 сантиметри, тогаш не би требало да имате никаков проблем. 

реклама

Измерени повеќе од 15.000 пениси: Кој е златниот просек?

Read more

Зошто авионите не летаат преку Тихиот Океан?

Read more

Седум предмети преку кои е најголема шансата да се заразите со корона

Read more

Катапулт поза: Повеќекратен оргазам за неа, дрска игра за него

Read more

Промо

А1 Live Shop – првата и единствена виртуелна продавница за уникатно искуство за купување преку интернет

Read more

Новата линија на апарати за домаќинство на Беко уништува повеќе од 99% од бактериите и вирусите, вклучително и коронавирусот

Read more

Дознајте каде се крие зајакот со апликацијата Skopje ZOO

Read more

Модна разгледница од Fashion Group

Read more

Ново

Обожавате хорор филмови? Веројатно подобро се справувате со пандемијата

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа кивањето во забавена снимка?

Читај повеќе

Нов позитивен играч во Металург, целиот тим оди во изолација

Читај повеќе

Репертоар на Кино Милениум од 22 до 28 октомври 2020

Читај повеќе

Ана Винтур се разведува по 16 години брак

Читај повеќе

Седум предмети преку кои е најголема шансата да се заразите со корона

Читај повеќе
  • play_arrow

Кинеска демонстрација на моќ: Рој дронови против непријателот

Читај повеќе

Осум лаги за сексот што важат само во порно филмови

Читај повеќе

Што му ја „цица“ батеријата на iPhone 12?

Читај повеќе