7 најлегендарни изгубени градови

Низ историјата насекаде низ светот се раѓале приказни за некој изгубен град. Денес, ако се соберат сите, има некои што навистина се неверојатни.

Ако случајот со откривањето на Троја влева надеж дека не секоја приказна за некој изгубен град е токму тоа - приказна, тогаш овие 7 градови веројатно засекогаш ќе останат во легендите.

Тимот на Sunday Roast состави листа на седумте најлегендарни градови кои до ден денес важат за изгубени. Некои од нив биле со години барани, луѓе и гинеле во потрагата по нив, но никој никогаш не успеал да ги најде.

Овие 7 градови се:

Туле - за Хелените и Римјаните бил најсеверниот град во светот;
З - наводно Португаците го нашле во Амазонската прашума, оттогаш никој не го видел;
Лајонес - град на кралот Артур;
Зерзура - град од арапските легенди кој се наоѓал западно од Нил;
Азтлан - оригиналниот главен на град на Мешика кој ниту тие ниту Шпанците не можеле да го најдат;
Ел Дорадо - веројатно најпознатиот изгубен град кој бил цел од злато;
Убар - град во најпразниот дел на Арапската Пустина, наречен и Песочна Атлантида оти потонал во песокта.

Тагови
реклама

Голем неделен хороскоп од 17 до 23 јуни

Read more

Откриен нов вид „екстремно агресивна“ змија

Read more

Тројца исчезнати туристи во Грција најдени мртви

Read more

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Read more

Чек дис аут

Што си дробел, тоа ќе сркаш

Read more

Топ 12 ненаселени места во светот

Read more

Корисни домаќински трикови со кондоми

Read more

Војна на кујните: Италијанска одмазда

Read more
 

Магазин

Три работи што апсолутно ви се потребни ако сакате успешна врска

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Читај повеќе

Голем неделен хороскоп од 17 до 23 јуни

Читај повеќе

Внимавајте: Отровната риба змеј може да се сретне во Грција, Хрватска, Црна Гора и во Албанија

Читај повеќе

Како телото ви сигнализира дека не се движите доволно?

Читај повеќе

„Само додај Coca-Cola“ – прва кампања во Македонија целосно креирана со AI

Читај повеќе

5 уреди кои секогаш треба да ги исклучите пред да одите на одмор

Читај повеќе

Најздравата риба во светот што треба да ја јадете еднаш неделно

Читај повеќе

3 суплементи кои не треба да ги земате на своја рака

Читај повеќе