7 навики кои можат да помогнат да изгубите и до 5 килограми

Ф.З.
/ 19.02.2023 / 10:44

Постојат голем број на совети кои можат да ви помогнат да изгубите килограми, а повеќето од нив се многу напорни и поради тоа многу луѓе не се ни обидуваат да го доведат своето тело во форма. Сепак, постојат некои навики кои можат да ви помогнат брзо и лесно да ги изгубите вишокот килограми.

Зголемете ја количината на протеини во оброците

Првиот совет даден ако сакате да изгубите вишок килограми е да го зголемите внесот на протеини. Протеините ве одржуваат сити за подоцна да не завршите со прејадување. Тие исто така го одржуваат шеќерот во крвта стабилен, за да не добивате високи нивоа на енергија, кои му сигнализираат на вашиот мозок дека на вашето тело му треба шеќер. Обидете се да консумирате најмалку 20 грама протеини по оброк.

Ставете го маслото за готвење во шише со распрскувач

Ставете го маслото во шише со распрскувач наместо директно да го истурате од шишето. Ова е едноставна промена која може да направи голема разлика. Без разлика дали истурате масло во тава за да направите јајца за појадок или го користите за подмачкување печива за вечера, секоја лажица додава до 120 дополнителни калории на вашиот оброк.

Вежбајте наутро

Иако постојат мешани истражувања за тоа дали вежбањето наутро ви помага да согорите повеќе калории, вистината е дека ако прво вежбате наутро, има помалку изговори кои ќе ви пречат. Дури и ако имате цврсти намери да одвоите време за вежбање подоцна, понекогаш тие планови се нарушуваат поради обврските.

Јадете зеленчук пред главниот оброк

Јадењето зеленчук пред поголеми оброци може да го потисне вашиот апетит со малку калории и да ви помогне да изгубите тежина. Ќе јадете помалку калорична храна за време на оброците, а ќе внесувате влакна и витамини. Важно е во зеленчукот да не додавате висококалоричен путер, масло или преливи.

Водете дневник за храна

Консумирањето сè што јадете е клучно за поддршка на вашите напори за слабеење. Плус, ако имате сè на евиденција, ќе бидете на вистинскиот пат. Истражувањата покажуваат дека луѓето кои запишуваат сè што јадат губат двојно повеќе килограми од оние што не пишуваат.

Додадете вкус на јадењата со сок од лимон

Додавањето малку сок од лимон во вашите јадења може да ги направи особено вкусни и ароматични. Цитрусните овошја помагаат да се истакне вкусот на целата ваша храна и прави чуда на јадења како салати, риба и пилешко. Тоа е еден од највкусните трикови што многу врвни готвачи ги користат за да ја заменат солта и калориските зачини додека создаваат вкус богат со антиоксиданси без практично без калории.

Оставете ги последните 4 залаци од секој оброк

Отфрлете ги последните четири залаци од секој оброк. На овој начин, можете да заштедите околу 100 калории за секој оброк или ужина што ќе го јадете, што значи дека можете да го намалите внесот на калории за 400 калории дневно.

Тагови
реклама

Фит

Храна што ќе ви помогне да го стопите салото на стомакот

Read more

Како да излезете од магепсаниот круг на диети и дебелеење?

Read more

4 вежби без опрема што ќе ви го трансформираат целото тело за само 4 недели

Read more

На што се должи неверојатната трансформација на Џеф Безос?

Read more
 

Магазин

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Читај повеќе

Докопан во сос од бело вино и сенф

Читај повеќе

Правна држава е ова

Читај повеќе

Мечка влегла во пекара, ги исплашила вработените и изела 60 колачи

Читај повеќе

Шненокле - едноставен десерт со 5 состојки што ги имате дома

Читај повеќе

Соборен интересен рекорд: Flight Radar објави колку авиони имало на небото во еден ден

Читај повеќе
  • play_arrow

Некој меѓу нас не е наш...

Читај повеќе

Зошто мажот не се одлучува на брак, иако е заљубен?

Читај повеќе

Секое лето различен цвет: Трик за хортензиите магично да менуваат боја

Читај повеќе