7 стилски правила за модни додатоци

Аксесоарите се секојдневен дел од нашите животи и нема модна комбинација што не е украсена или надополнета со некој моден додаток, како накит, ремек, марама и слично. Прочтајте неколку совети од стилистите како правилно да носите аксесоари.

1. Не носете повеќе од 3 големи парчиња

Може да инкорпорирате повеќе крупни аксесоари во една комбинација, но не повеќе од три. Секако, тие мора да си одговараат меѓу себе по боја, стил и материјал.

2. Не кријте голема јака под шал

Ако имате капут со голема јака, не ја кријте со голем шал или марама - врзете тенка свилена марака околу врат и дозволете да се види моќниот капут.

3. Носете комплет накит само ако е ситен

Исто ланче, обетки, прстен и алка се носат во комплет само ако станува збор за ситни парчиња накит. Ова изгледа поелегантно и понежно.

4. Чантата не мора да е иста со чевлите

Тоа старо правилоповеќе не важи - чантата може да ја вметнете во комбинацијата без да одговара на бојата. Чантата е одлична за истакнување на изгледот или како елемент на контраст.

5. Изоставете го часовникот со свечениот фустан

Ако сте облекле свечен фустан за посебна церемонија и вечерно излегување, најчесто, часовникот не оди добро во оваа комбинација. Подобро е да го оставите за дневни излегувања, на работа и на состаноци.

6. Бојата на ракавиците е важна

Ракавиците треба да бидат во боја која што веќе ја имате во модната комбинација: чевли, ремен, боја на кармин итн. За да не изгледате како да сте дојдени зачистење, секогаш следете го ова правило.

7. Избегнувајте црни чевли на пастелна облека

Пастелните модни комбинации најдобро стојат со нежни и земјени тонови на бои на чевли. Црните чевли навистина не изгледаат добро во овој случај.

реклама

Наја Ривера се удавила за неколку минути, покажа официјалниот извештај

Read more

Пограничен инцидент во Охридско Езеро со глисер со албански ознаки

Read more

За јавните личности и приватните газиња

Read more

Четири рецепти за мезиња со јајца

Read more

Стил

Модерните пензионери од Тајван кои го освоија Instagram

Read more

Направете сами - природна маска за кожа

Read more

15 брзи фризури за мали девојчиња со долга коса

Read more

Адриана Лима во летно расположение

Read more

Магазин

Копала тунел за син ѝ да избега од затвор

Читај повеќе
  • play_arrow

Предлог за 10-минутно утринско вежбање

Читај повеќе
  • filter

Туристичките места пливаат во отпад: Каде да се впери прстот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Четири рецепти за мезиња со јајца

Читај повеќе
  • filter

Промени кои може да ги направите уште денеска за позелена иднина

Читај повеќе
  • play_arrow

Ретро разладување: Зошто треба да си купите фрижидер?

Читај повеќе
  • play_arrow

Тепачка во авион: Патници уапсени откако пијани одбивале да носат маски

Читај повеќе

Филипче: Лежалката на плажа лесно се заменува со болнички кревет

Читај повеќе

Рецепт на денот: Чизкејк во чаша

Читај повеќе