7 висококалорични намирници што не треба да се избегнуваат при слабеење

Ф.З.
/ 07.06.2024 / 13:26

Висококалоричната храна обично се вели дека е нездрава и не е хранлива. Вистина е дека консумација на висококалорична храна ќе ја зголеми вашата телесна тежина, но тоа не значи дека е навистина толку лоша.

Диететичарката Кристин Бирн наведува дека калориите не се лоши бидејќи се извор на енергија кој се наоѓа во храната. Има многу здрава храна која е богата со калории и хранлива и треба да се вклучи во урамнотежена исхрана.

„Калоричната храна може да обезбеди многу хранливи материи, а понекогаш тоа е најлесниот начин да му ја дадете на вашето тело потребната енергија“, објаснува Бирн.

Цели јајца

Јадењето цело јајце често има „лошо име“ поради високата содржина на масти и холестерол. Сепак, јајцата обезбедуваат и многу хранливи материи кои нема да ги добиете доколку не ги јадете цели. Тие нудат одличен извор на протеини и обезбедуваат витамини А, Д, Е и фолна киселина.

Полномасно млеко

Нутриционистката Ејми Голдсмит наведува дека полномасните млечни производи, вклучувајќи го и млекото, имаат повеќе калории поради нивната содржина на масти, но содржат и голем број витамини растворливи во масти. Покрај тоа, млекото е одличен извор на витамин Д и калциум и нема додаден шеќер.

Тестенини

Белите тестенини што не се направени од интегрална пченица или мешунки често се етикетирани како „рафинирана храна“, но оваа храна може да се пофали со изненадувачка количина на хранливи материи. Тестенините содржат 2 грама влакна и 7 грама протеини во 50 грама. Лошата репутација на тестенините веројатно доаѓа од фактот што тие најмногу се консумираат во преголеми количини и во комбинација со друга калорична храна.

Компир

Иако е богат со влакна, калиум и фосфор, компирот често се избегнува во процесот на слабеење. И покрај тоа што е скробен зеленчук, компирот со просечна големина има само 27 грама јаглехидрати. Компирите можат да бидат одличен извор на влакна, витамини и минерали, но внимавајте како ги подготвувате и колку масти и натриум додавате.

Сирење

Полномасните млечни производи како сирењето секако се калорични, но тоа не значи дека треба да ги избегнуваме. Сирењето ги обезбедува диететските масти, протеини и хранливи материи кои ни се потребни. Покрај протеините, богато е и со калциум и го поддржува здравјето на коските и мускулите.

Јаткасти плодови и семиња

Јаткастите плодови се калорични, но се и супер хранливи. Полни со масти здрави за срцето, влакна и минерали како магнезиум и селен, јаткастите плодови се совршен пример за висококалорична храна што не треба да се избегнува. Путерот од кикирики нуди мешавина од масти, растителни протеини и ниски јаглехидрати, како и значителни количини на магнезиум и витамин Б6.

Прелив за салата

Иако е вистина дека овие намирници додаваат повеќе калории во вашиот оброк, тоа не значи дека треба целосно да ги исклучиме. Преливите за салата, особено ако се направени од незаситени масти како маслиново масло или масло од авокадо, можат да бидат многу хранливи и да помогнат во подобрување на апсорпцијата на хранливите материи во салатата со која ги комбинираме.

реклама

Фит

Четири нискогликемиски намирници кои поддржуваат здраво слабеење

Read more

Како да го забрзате метаболизмот: Многу е полесно отколку што мислите

Read more

Што да се јаде во процесот на слабеење? Најдобри намирници за појадок со висока содржина на протеини

Read more

Јадењето на еден вид јаткасти плодови може да ви помогне при губењето тежина

Read more
 

Магазин

За гурмани: Докопани во сос од сланина, јаболка и павлака

Читај повеќе

Четири нискогликемиски намирници кои поддржуваат здраво слабеење

Читај повеќе

Летото ќе промени сѐ: Хороскопски знаци кои мора да се подготват за љубовни турбуленции

Читај повеќе

Маск му донесе интернет на племе во Амазон и ги навлече на порнографија

Читај повеќе

Црвеното грозје го намалува холестеролот и има антистареечки ефекти

Читај повеќе

Како да го забрзате метаболизмот: Многу е полесно отколку што мислите

Читај повеќе

Сарма ќофтиња за мрзливи во кујна

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 12 ненаселени места во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Читај повеќе