8 совети за жените кои планираат да забременат

Во исчекување на првото дете, многу идни мајки обично многу истражуваат, читаат книги, внимаваат на исхраната и секако, сонуваат. Сонуваат какви ќе им бидат деновите и ноќите откако тоа мало чудо ќе дојде на свет.

Ако и вие копнеете да станете мајка и го подготвувате телото за да му биде удобен дом на бебето девет месеци, прочитајте ги овие совети што треба да правите за да забремените.

Редовно следете го вашиот менструален циклус

Жената која сака да забремени мора да следи дали нејзиниот менструален циклус е редовен, односно дали има неколку дена доцнење. На овој начин жената ќе може подобро да го предвиди времето на овулација. Јајце-клетка на жената е плодна само 12 до 24 часа по ослободувањето. Сепак, спермата може да преживее во телото на жената до пет дена.

Следете ја овулацијата

Жените со редовни циклуси овулираат околу две недели пред да им дојде менструацијата. Тешко е да се предвиди овулацијата кај жени со неправилни циклуси, но обично се случува 12 до 16 дена пред почетокот на следната менструација. Постојат неколку методи со кои може да се одредат најплодните денови во месецот. Можно е да се направи уринарен тест за лутеинизирачки хормон, супстанца чие ниво се зголемува секој месец за време на овулацијата и предизвикува јајниците да испуштаат јајце-клетка. Друг начин да се предвиди овулацијата е следење на цервикалната слуз, што вклучува редовно проверување на количината и изгледот на слуз во вагината. Кога жената овулира, слузта станува потенка и проѕирна. Ова ѝ помага на спермата да се пробие до јајце-клетката.

Имајте односи секој ден за време на вашиот плоден период

„Плодниот период“ опфаќа интервал од шест дена, според Американското здружение за репродуктивна медицина. Ова се деновите од секој месец кога жената е најплодна. Некои жени се свртуваат кон нови технолошки алатки, како што се апликациите и веб-страниците за следење на плодноста. Постојат многу вообичаени заблуди и приказни за старите сопруги за зачнувањето. На пример, нема докази дека положбата во која имате секс влијае на зачнувањето или дека жената мора да лежи на грб веднаш по сексуалниот однос. Сепак, беше кажано дека постојат вагинални лубриканти на база на вода кои можат да го намалат движењето на спермата, па затоа не се препорачуваат.

Обидете се да одржувате здрава тежина

Вишокот телесни масти произведува вишок естроген, кој може да ја попречи овулацијата. Американското здружение за репродуктивна медицина препорачува губење на 5 до 10 проценти од телесната тежина пред жената да се обиде да забремени. Студијата спроведена во 2017 година покажа дека паровите во кои двајцата партнери биле прекумерно дебели се обидувале да забременат 55 до 59 отсто подолго, во споредба со паровите кои не биле прекумерно дебели.

Користете пренатални витамини

Се препорачува жените да земаат пренатални витамини уште пред да забременат. Фолната киселина и витаминот Б се есенцијални.

Јадете здрава храна

Иако може да постои специфична диета која ја промовира плодноста, јадењето разновидна здрава храна може да помогне да се подготви телото на жената за бременост со обезбедување соодветно складирање на критичните хранливи материи како што се калциум, протеини и железо . Ова значи јадење овошје и зеленчук, протеини, цели зрна, млечни производи и здрави масти. Важен е и витаминот Ц, кој се наоѓа во различни намирници, како што се брокулата, лебот и житариците, гравот, агрумите и сокот од портокал. Кога се обидувате да забремените, јадете помалку риба со високо ниво на жива, како ајкула и скуша.

Избегнувајте напорни тренинзи

Да се ​​биде физички активен човек може да му помогне на телото на жената да се подготви за барањата на бременоста. Премногу вежбање може да ја попречи овулацијата.

Не консумирајте алкохол и цигари

Како што стареат жените, нивната плодност се намалува поради промените во јајниците. Стареењето го зголемува ризикот од некои здравствени проблеми, како што се ендометриоза и блокирани јајцеводи, што може да придонесе за губење на плодноста. Плодноста постепено се влошува кај жените во нивните 30-ти години, подоцна има поостро опаѓање по 40-тата година. Знајте кога да побарате помош. Исто така, жена која е помлада од 35 години и една година неуспешно се обидува да остане бремена исто така треба да посети специјалист.

реклама

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Зошто треба да јадете кисела зелка цела зима?

Read more

Откриено дека црната дупка во центарот на Млечниот Пат ги искривува времето и просторот

Read more

Здравје

Три најчести митови за СИДА и ХИВ

Read more

Секојдневни навики со кои го оштетувате имунитетот

Read more

Најдобриот антиинфламаторен пијалак за подобрување на имунитетот

Read more

dm и д-р Ивица Стојаноски низ разговор откриваат: Колку и зошто се важни уролошките прегледи?

Read more
 

Магазин

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Читај повеќе

Три најчести митови за СИДА и ХИВ

Читај повеќе

Секојдневни навики со кои го оштетувате имунитетот

Читај повеќе
  • play_arrow

70-годишна жена од Уганда роди близнаци

Читај повеќе

Најдобри зеленчуци за слабеење кои може да се комбинираат со многу јадења

Читај повеќе

Финансиски хороскоп за 2024: Кој знак ќе плива во пари, а кој ќе има празни џебови?

Читај повеќе

Најдобриот антиинфламаторен пијалак за подобрување на имунитетот

Читај повеќе
  • play_arrow

Со едноставен трик лебот ќе остане свеж многу подолго

Читај повеќе
  • play_arrow

Десерт на денот: Торта со макарони

Читај повеќе