8 знаци дека живеете по свои правила

Општествените норми често нѐ принудуваат да живееме во лага. Да прифатиме начин на живот кој не ни се допаѓа или да ги негираме работите, чувствата и желбите кои се вистински дел од нас.

Меѓутоа, ако сакате да живеете слободно и автентично, мора да се ослободите од стравот и нормализираниот начин на живот, за да ја почувствувате слободата, но и различната природа на нештата и појавите.

Во продолжение прочитајте осум знаци кои покажуваат дека целосно сте се прифатиле себеси, но и вашето темпо и начин на живот.

1. Искрени сте со себе за тоа што сакате, мислите и чувствувате

Свесни сте дека треба да бидете искрени со себе пред да можете да бидете искрени со која било друга личност. Ова значи дека во вашиот живот создавате простор за поврзување со себе, можеби преку медитација, водење дневник или време поминато во природа.

Тоа исто така значи дека сте способни да се соочите со суровата реалност што би можеле да ја избегнете.

Свесни сте за себе и за своите можности кога ќе се соочите со тешки избори - како напуштање на врска која не ви одговара.

2. Ги споделувате вашите мислења и чувства со другите без двоумење

Искрени сте кога сакате да кажете нешто, дури и ако се плашите од осуда или сте во искушение да лажете само за да го зачувате мирот.

Одбивате да ги потиснувате вашите чувства само за да направите другите луѓе да се чувствуваат добро. Подготвени сте да ризикувате да се чувствувате ранливи и засрамени, бидејќи знаете дека вашите чувства се автентични и дека нивното споделување е клучот за лекување на болните аспекти на животот.

3. Ги почитувате сопствените потреби и многу лесно кажувате „не“ на работи кои не се во склад со нив

Знаете што ви е потребно за да се чувствувате физички, ментално и емоционално избалансирани и ги претпочитате овие работи, дури и ако тоа значи да им кажете „не“ на другите луѓе.

Се разбира, понекогаш можете да се жртвувате, но сфаќате дека не е себично да ги почитувате вашите потреби и да ги сметате за приоритет.

Свесни сте за фактот дека вашите потреби не се исти како оние на другите луѓе.

4. Некои го сакаат вашиот изглед, а некои не. Сепак, нивното мислење не ве засега

Иако понекогаш би сакале да им угодите на сите, бидејќи е многу побезбедно да добиете потврда отколку неодобрување, брзо сфаќате дека фактот што некои луѓе не ве сакаат е последица на тоа што сте верни на себе.

Тоа не значи дека ја оправдувате грубоста и непочитувањето, бидејќи вие сте само свои. Тоа само значи дека не го правите пред сите; повеќе би сакале да бидете сакани поради тоа што сте, отколку да бидете сакани поради она што не сте.

5. Се дружите со луѓе кои ве почитуваат и прифаќаат такви какви што сте

Полека разбирате дека луѓето околу вас влијаат на вашата психа, па се опкружувате со луѓе кои ве почитуваат и поддржуваат, што ве мотивира да продолжите да бидете верни на себе.

Можеби имате луѓе во вашиот живот кои не се такви, но сфаќате дека нивните проблеми со вас се токму тоа - нивни проблеми и затоа често ставате линија помеѓу вас и нив.

6. Фокусот е на личните вредности, а не на општествено прифатливите

Како што минуваат годините, брзо сфаќате дека акцентот е ставен на личните избори и вредности, а не на општите и општествено прифатливите.

7. Ја слушате сопствената интуиција

Не само што слушате глас одвнатре како вели: „Не, тоа не е добро за мене“, туку и му верувате. Бидејќи сте поминале многу време учејќи да го разликувате гласот на вистината од стравот, сега откривате дека слободата е клучна во вашиот живот.

8. Го правите она што мислите дека е правилно, иако ризикувате да не им се допаднете на другите

Самите одлучувате за своите животни постапки и не ви е грижа за мислењето на околината, иако таа не и се допаѓа вашите постапки.

Многу брзо сфаќате дека никој друг не го живее вашиот живот освен вас.

реклама

Двојно убиство во Кратово: 36-годишна жена ги уби сопругот и свекорот

Read more

Дали кондомот влијае на времетраењето на односот?

Read more

Утврдена голема лага во истрагата за несреќата на Titan: Сè е измислено

Read more

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Read more

Живот

Летото ќе промени сѐ: Хороскопски знаци кои мора да се подготват за љубовни турбуленции

Read more

Маск му донесе интернет на племе во Амазон и ги навлече на порнографија

Read more

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Read more

Летно пиво: Историја на радлерот

Read more
 

Магазин

За гурмани: Докопани во сос од сланина, јаболка и павлака

Читај повеќе

Четири нискогликемиски намирници кои поддржуваат здраво слабеење

Читај повеќе

Летото ќе промени сѐ: Хороскопски знаци кои мора да се подготват за љубовни турбуленции

Читај повеќе

Маск му донесе интернет на племе во Амазон и ги навлече на порнографија

Читај повеќе

Црвеното грозје го намалува холестеролот и има антистареечки ефекти

Читај повеќе

Како да го забрзате метаболизмот: Многу е полесно отколку што мислите

Читај повеќе

Сарма ќофтиња за мрзливи во кујна

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 12 ненаселени места во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Читај повеќе