8 знаци што покажуваат дека е време да раскинете

Иако понекогаш е тешко да се откажеме од врска во која сме вложиле многу време и труд, понекогаш е подобро да раскинете отколку да останете во врска која не ве прави (по)среќни.

Дознајте како да ги препознаете знаците дека е време да се стави крај:

1. Постојано раскинувате и се смирувате

Истражувањата покажуваат дека четвртина од паровите во одреден момент раскинуваат и потоа се смируваат, но ако тоа стане маѓепсан круг кој се повторува, можеби треба да размислите дали навистина вреди да се согласите на такво нешто. Луѓето во такви врски обично остануваат од страв од тоа што носи иднината, но тоа не е добро ниту за вас ниту за вашиот партнер.

2. Не се сакате себеси

Ако сте во врска во која не се сакате себе си, тоа може да биде многу исцрпувачки, особено ако така се чувствувате поради партнерот. Ова може да се манифестира на различни начини, на пример, да се оддалечите од семејството или да престанете да работите на вашите цели. Ако партнерот постојано ве влече надолу наместо да ве турка напред, време е да го елиминирате од вашиот живот.

3. Партнерот постојано ве критикува

Едно е кога партнерот ќе му укаже на однесувањето што му пречи, што може да биде здрав начин на комуникација, а нешто сосема друго ако постојано критикува сѐ во врска со вас. Ваквите луѓе најчесто ги истураат врз вас своите фрустрации и лесно се навредуваат. Со таква комуникација, партнерите губат почит еден кон друг, па затоа најдобро е да излезете од таквата врска.

4. Се плашите да останете сами

Стравот од осаменост не е добра причина да останете во врска ако се чувствувате несреќни со вашиот сегашен партнер. Луѓето кои не сакаат да бидат сами често се помируваат со партнер кој воопшто не им одговара, а истиот страв ги спречува да ја напуштат врската.

5. Живеете во минатото

Ако почесто се сеќавате на убавите моменти од заедничкото минато отколку што ги доживувате убавите моменти во сегашноста, тоа е проблем. Доколку однесувањето на партнерот кон вас во меѓувреме се променило и надежта дека ќе се врати на стариот пат е единственото нешто што ве држи со него, можеби е подобро да се тргнете настрана.

6. Вашата врска е многу површна

Кога само што почнувате да запознавате некого, јасно е дека нема веднаш да се отворите и да разговарате за најинтимните работи и дека разговорите ќе бидат поповршни. Но, со текот на времето, треба да се зближите доволно со партнерот за да можете да разговарате за посериозни теми. Ако сте во врска долго време, а сè уште зборувате само за помалку важни работи, тоа може да биде знак дека не сте еден за друг.

7. Врската ви е еднострана

Ако вашиот партнер сака да поминува време со вас само кога му треба друштво и удобност, тоа не е добар знак. Таквата личност само ве искористува и не се грижи за вашите потреби. Ако на партнерот му давате поддршка и љубов, нормално е да очекувате и тој да ви возврати на ист начин. Ако не, можеби сте заглавени во токсична врска.

8. Постојано се заканува дека ќе ве остави

Ако вашиот партнер често се заканува дека ќе раскине, на пример за време на расправија, или ако на тој начин сака да добие нешто од вас, тоа може да биде знак за манипулација. Во тој случај, личноста го користи вашиот страв од заминување за да ве контролира. Важно е да го препознаете таквото однесување и да го прекинете пред сериозно да ве повреди.

реклама

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Зошто треба да јадете кисела зелка цела зима?

Read more

Откриено дека црната дупка во центарот на Млечниот Пат ги искривува времето и просторот

Read more

Љубов и секс

Колку пати неделно треба да имате секс за да го одржите менталното здравје?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Долг маратонски секс не e гаранција за оргазам

Read more

Кој повеќе изневерува - мажите или жените?

Read more
 

Магазин

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Читај повеќе

Три најчести митови за СИДА и ХИВ

Читај повеќе

Секојдневни навики со кои го оштетувате имунитетот

Читај повеќе
  • play_arrow

70-годишна жена од Уганда роди близнаци

Читај повеќе

Најдобри зеленчуци за слабеење кои може да се комбинираат со многу јадења

Читај повеќе

Финансиски хороскоп за 2024: Кој знак ќе плива во пари, а кој ќе има празни џебови?

Читај повеќе

Најдобриот антиинфламаторен пијалак за подобрување на имунитетот

Читај повеќе
  • play_arrow

Со едноставен трик лебот ќе остане свеж многу подолго

Читај повеќе
  • play_arrow

Десерт на денот: Торта со макарони

Читај повеќе