9 интересни факти за пеперутките кои не сте ги знаеле

Пеперутките летаат над цветните ливади и нè воодушевуваат со нивните прекрасни крилја. Освен тоа, пијат солзи, имаат лажни глави и убиваат за да преживеат. Еве 9 помалку познати факти за пеперутките.

1. Јадат измет и пијат солзи

Пеперутките не пијат само нектар од цвеќињата. Многумина од нив јадат цела низа ужасни работи, од измет, урина до животинско месо кое е во процес на распаѓање. Дури и пијат солзи од рептили кога им треба повеќе натриум.

2. Ги искористуваат мравките како бебиситерки

Многу членови на семејството на пеперутки наречени Ликениди се потпираат на помошта на мравките во чувањето на младенчињата. Тие користат специјални хемикалии за да привлечат мравки.

Кај некои видови, како што е Alcon blue, мравките ги носат младенчињата назад во гнездата и ги штитат од паразити, понекогаш на нивна штета.

Кога пеперутките растат, врската со мравките станува уште посложена. Вид пеперутка Adeloptypa annulifera користи мравки како бебиситерки, а потоа кога ќе пораснат, крадат храна од истите мравки.

3. Не сите пеперутки се шарени

Пеперутките можат да бидат со различни бои . Сепак, некои може да се појават во кафена (како видот Jutta arctic) или сива (видот Gray hairstreak).

Крилата на некои видови, како што се стаклените пеперутки, се проѕирни.

4. Некои пеперутки се месојади

Не грижете се, можете да одите во градината без ризик да ве нападнат пеперутки предатори. Меѓутоа, некои гасеници се месојади. На пример, видот пеперутка комбајн јаде лисни вошки, додека дневните пеперутки јадат ларви од мравки.

5. Некои имаат бои што не ги гледаме

Пеперутките гледаат на светот сосема поинаку од нас. Нивните очи не се приспособени да гледаат толку многу детали како ние, но од друга страна, тие можат да видат бои кои не спаѓаат во нашиот видокриг, како ултравиолетовите. Многу пеперутки имаат ултравиолетови пигменти на нивните крилја, па затоа имаат обрасци кои се невидливи за човечкото око.

6. Користат лажна глава за да ги измамат предаторите

Пајаци, гуштери и птици се само некои од животните кои ловат пеперутки. И ако можат да изберат, пеперутките би сакале предаторите да им ги гризат крилјата, а не главите.

Како ќе ги намамат предаторите? Некои видови пеперутки имаат лажна глава на задниот дел од нивните крилја, која е примамлива мета за предатори кои кога ќе ја гризнат лажната глава ќе им овозможат на пеперутките да избегаат.

7. Можат да бидат многу пребирливи

Можеби сакате да им помогнете на пеперутките, па сте засадиле грст цвеќиња. Но, почекајте: ако не ги засадите вистинските растенија, пеперутките нема да се размножуваат. Тоа е затоа што некои видови пеперутки јадат лисја од само едно растение или од мала група растенија. Видот карнер блу се храни само со див син лупин, гасеницата на кралската пеперутка јаде само членови на групата растенија асклепии, додека видот Lupinus polyphyllus го консумира само синиот атлантски кедар, кој често расте во загрозените мочуришта.

Див син лупин
8. Крадат и користат отрови

Нивните глави не им се единственото оружје. Некои гасеници апсорбираат токсини од нивните прехранбени растенија и ги користат против предаторите. Кралските пеперутки собираат токсини од асклепиите за да ги станат помалку вкусни за птиците. Најголемите пеперутки во светот, видот Кралица Александра, ја користат истата тактика гризејќи одредена токсична лоза.

9. Некои пеперутки се долги и до 30 cm

Пеперутките можат да бидат доста големи. Пеперутките од семејството Кралица Александра имаат распон на крилјата од 30 cm. Спротивно на тоа, западната пигмејска сина пеперутка има максимален распон на крилата од три четвртини од инч.

Кралица Александра
Тагови
реклама

Хороскопски знаци на кои постојано им е потребно внимание

Read more

Србин уапсен во Грција, Хрватска го бара за воени злосторства

Read more

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Read more

Македонија или Див Запад: „Жолта минута“ на Арбер Адеми од ДУИ

Read more

Вести

Разјаснета причината за небесниот феномен над Нов Зеланд

Read more

Windows 98 веќе нема да го придвижува вселенското летало во орбита околу Марс

Read more

На површината на Месечината забележан необичен кратер

Read more

Копачи на злато откопаа совршено сочуван мамут стар 30.000 години

Read more
 

Гик

  • filter

Разјаснета причината за небесниот феномен над Нов Зеланд

Читај повеќе

Windows 98 веќе нема да го придвижува вселенското летало во орбита околу Марс

Читај повеќе

На површината на Месечината забележан необичен кратер

Читај повеќе

Нешто чудно се случува со Сонцето, можеби погрешно го набљудуваме

Читај повеќе
  • filter

Копачи на злато откопаа совршено сочуван мамут стар 30.000 години

Читај повеќе

Научниците конечно го видоа јадрото на Јупитер: „Јадел“ планети

Читај повеќе

Michelin од стари гуми прави каивчиња за специјален часовник

Читај повеќе

Познат изгледот и спецификациите на Asus ROG Phone 6

Читај повеќе

Откриена најголемата бактерија на светот, видлива е со голо око

Читај повеќе