95.500 евра за „Коцката“ на BMW од 1989 година

BMW E30 или кај нас попознат како „коцката“ на BMW, сепак е еден од најпосакуваните баварски модели, а таков и ќе остане.

 

Сега на сите им е јасно дека вреди да се инвестира во овој олдтајмер на BMW. Вложените пари лесно се враќаат и со камата која многукратно ги надминува „зделките на деценијата“ како што се државните обврзници.

Шегата настрана, E30 е барана стока, а спортскиот М3, како и кабриолетот , особено добро поминуваат. Има и неодолива комбинација, M3 Cabrio, како што неодамна беше понуден на аукција преку платформата Collecting Car.

Автомобилот предизвика голем интерес и на крајот постигна цена од 95.500 евра, сума за која денес можете да купите сосема нов М3. Овој примерок М3 од минатиот милениум, кој е попривлечен за многумина, е произведен во 1989 година.

Има поминато само 80.400 километри, а во меѓувреме беше обновен во одделот BMW Classic. Беспрекорната состојба е само дел од причините за постигнатата висока цена. Исто така, важно е да се каже дека ова е една од 781 произведени примероци.

BMW M3 cabrio е придвижуван од 2,3 атмосферски четирицилиндарски мотор во комбинација со т.н. dog-leg менувач со „контра“ поставени брзини и заден погон. Каросеријата има Macao сина металик боја, платнен покрив и М детали како спортски седишта и волан. Вистинска временска капсула.

Описот на автомобилот и фотогалеријата можете да ги погледнете ТУКА.

Тагови
реклама

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Авто новости

Германците објавија листа на најквалитетни половни автомобили за 2024 година

Read more

Новиот Dacia Duster изгледа подобро од кога било

Read more

Цената на литиумот падна за 75%, а електричните автомобили сѐ уште се прескапи

Read more

Како електричниот Mercedes G Class врти во место?

Read more
 

Автомобили

Германците објавија листа на најквалитетни половни автомобили за 2024 година

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Новиот Dacia Duster изгледа подобро од кога било

Читај повеќе

Цената на литиумот падна за 75%, а електричните автомобили сѐ уште се прескапи

Читај повеќе
  • play_arrow

Како електричниот Mercedes G Class врти во место?

Читај повеќе

Србија ги легализираше „автомобилите без возачи“

Читај повеќе

Колку пари губите ако сте купиле автомобил со вратена километража?

Читај повеќе

Австрија воведува нова вињета, а 10-дневната поскапува

Читај повеќе

Новото BMW X3 доаѓа наскоро

Читај повеќе
  • filter

Opel го претстави новото Movano: Електрично, иновативно и ефикасно

Читај повеќе