99 отсто е сигурно дека Ким Џонг Ун е мртов, тврди севернокорејски бегалец

Шпекулациите околу смртта на севернокорејскиот лидер не стивнуваат. Најновата информација е од Ји Сонг Хо, кој побегнал од Северна Кореја и неодамна стана пратеник во јужнокорејскиот Парламент.

99 отсто е сигурно дека Ким Џонг Ун е мртов, тврди тој.

Ји нагласи дека е информиран оти Ким починал пред една недела и дека можно е Пјонгјанг да ја објави веста во текот на овој викенд.

Според него, можно е истовремено да биде соопштено дека за наследник на Ким ќе биде избрана неговата сестра Ким Јо Џонг.

Тој прецизираше дека е известен оти Ким починал минатиот викенд поради компликации по операција на срцето, пишува лондонскиот весник Mirror.

Ким не се појави во јавност од 11 април, кога претседаваше со состанокот на Политбирото на владејачката работничка партија.

Шпекулациите за неговото здравје и за тоа каде се наоѓа се зголемени откако не присуствуваше на прославата по повод роденденот на Ким Ил Сунг на 15 април, кој е најважен државен празник.

Светските медиуми оттогаш пишуваат дека здравствената состојба на Ким Џонг Ун е влошена, а повеќето шпекулираат и дека тој починал.

Светските медиуми пишуваат дека врз него е извршена операција на срцето, по која тој се наоѓа во „вегетативна состојба“, но тие информации не се официјално потврдени.

реклама

„La Casa de Papel“ добива петта и шеста сезона

Read more

Жива музика, играње на маса, гушкање, што сè затекнаа пазарните инспектори синоќа?

Read more

Заев: Бројките на новозаболени се директна последица од неработењето на Чулев

Read more

Американски и грчки воени авиони утре со прелет над Скопје ќе го поздрават членството на РСМ во НАТО

Read more

Свет

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Нов Зеланд има само еден активен случај на коронавирус

Read more

Продолжуваат протестите во Минеаполис, Трамп се закани дека ќе испрати војска

Read more

Отворањето на училиштата во Данска не го зголеми бројот на заразени со COVID-19

Read more

Вести

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Чулев: Порастот на заболени е директна последица на фактот дека власта тераше дневен ПР

Читај повеќе

Обвинетите за „27 април“ бараат укинување на првостепените пресуди

Читај повеќе

Wizz Air ќе лета од Скопје за Салцбург од 3 јули

Читај повеќе

Заев: Бројките на новозаболени се директна последица од неработењето на Чулев

Читај повеќе

Семејство на починат кој бил заразен со COVID-19 одбива комуникација со епидемиолозите

Читај повеќе

Жива музика, играње на маса, гушкање, што сè затекнаа пазарните инспектори синоќа?

Читај повеќе

Филипче: Не може да живееме вечно затворени

Читај повеќе

Министерот Чулев бара од ОЈО да истражи дали има кршење на законите во АНБ

Читај повеќе