АБА: Пораз за крај на сезоната на Карпош Соколи

Дебитанската сезона во АБА лигата кошаркарите на Карпош Соколи ја завршија со пораз во Сремска Митровица од екипата на Мега Лекс со 82:69 (15:20, 25:22, 22:18, 20:9).

Карпош Соколи деби настапот во АБА лигата го завршија со 10 победи и 16 порази, изборија опстанок што беше примарната цел пред почетокот на сезоната. Во Сремска Митровица екипата на Драган Николиќ го контролираше натпреварот до 27 минута во која имаше предност од 50:58.

Останатите 13 минути му припаднаа на домашниот тим, чии кошаркари третата четвртина ја завршија со серија 12:2 за 62:60, а победникот го решија во воведните минути од последната четвртина со нова 11:3, кога прв пат имаа двоцифрена предност 73:63.

Бојан Трајковски беше најефикасен во редовите на Карпош Соколи со 17 поени но со лоша реализација 8/17, додека Драган Лабовиќ забележа 14 поени и девет скокови.

Раде Загорац, кој го креираше пресвртот на Мега Лекс, мечот го заврши со 19 поени, девет скокови и по три асистенции украдени топки.

Со едноставен водоводџиски трик ослободете се од смрдеата од одводот

Трик со омекнувачот за облеката да мириса убаво и до седум дена

Како е поврзано пиењето кафе со ракот на дебело црево?

Во која храна ги има трите минерали најважни за тироидната жлезда?

Бакс и Лејкерс одиграа спектакуларно дерби со дури две продолженија

Балканците доминираа синоќа во НБА

Најплатената ѕвезда во НБА: Постот за Рамазан ми го спаси животот

Лејкерс славеа во меч со речиси 300 поени, Голден Стејт испушти место во плеј-ин

Се побуни и Николов: Разочаран сум поради односот на селекторот Милевски

Канаваро: Наполи би го водел бесплатно, ама Де Лаурентис не ме бара

Дани Алвес откако излезе од затвор веднаш направи забавa славејќи до изгрејсонце