Абрамович: И покрај отказот Лампард останува клупска легенда

Газдата на Челси упати убави зборови кон поранешниот играч, а сега и поранешен тренер Френк Лампард кого го отпушти денеска.

„Ова беше многу тешка одлука за клубот, не само поради тоа што имам одличен личен однос со Френк, а имам и огромна почит кон него“, вели пораката на рускиот милијардер објавена на клупската официјална веб-страница.

„Тој е човек со голем интегритет и поседува највисока работна етика. Сепак, со оглед на моменталната ситуација, веруваме дека е најдобро да направиме промена“.

Лампард за време на својата играчка кариера 13 сезони ги бранеше боите на Челси, а како тренер застана на клупата во јули 2019 година.

„Од името на сите во клубот, управата и лично јас, би сакал да му се заблагодарам на Френк за неговара работа како главен тренер и му посакувам сѐ најдобро во иднина“.

„Тој е важна икона на овој голем клуб и неговата позиција останува непроменета. Тој секогаш ќе биде топло пречекуван на 'Стемфорд Бриџ'“, заврши Абрамович.

Шпекулациите велат дека Абрамович веќе се договорил со Томас Тухел да го наследи Лампард на клупата на „Сините“.

реклама

Прв воздушен напад на САД по наредба на Џо Бајден, 17 загинати

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Приведени осум лица по протестот за „Монструм“

Read more

Некогаш беше најдебелото дете во светот, сега никој не може да го препознае

Read more

Фудбал

Жрепката одлучи: Манчестер Јунајтед против Милан

Read more

Ибра: Роналдо е најдобриот фудбалер во историјата

Read more

Судијата ја „сецна“ Звезда во 94-та минута, коментаторот урлаше: Зошто? Зошто?

Read more

Познати осминафиналистите во ЛЕ: Адеми и Ристовски продолжуваат, Елмас елиминиран

Read more
 

Спорт

Почина Алфредо Кинтана, 32-годишниот голман на Порто

Читај повеќе

Лазаров го соопшти списокот за двобојот со Данска

Читај повеќе

Жрепката одлучи: Манчестер Јунајтед против Милан

Читај повеќе

Ибра: Роналдо е најдобриот фудбалер во историјата

Читај повеќе
  • play_arrow

Судијата ја „сецна“ Звезда во 94-та минута, коментаторот урлаше: Зошто? Зошто?

Читај повеќе
  • play_arrow

Познати осминафиналистите во ЛЕ: Адеми и Ристовски продолжуваат, Елмас елиминиран

Читај повеќе
  • play_arrow

Клиперс потопен во Мемфис

Читај повеќе

Надал го откажа настапот на турнирот во Ротердам поради повреда

Читај повеќе

Баји: Помеѓу Меси и Роналдо би го избрал Рамос

Читај повеќе