Абрамович купи имот во Израел вреден 65 милиони долари

Милијардерот Роман Абрамович купи имот во Израел, кој според тамошните медиуми, важи за најскапиот во историјата на земјата. Се наоѓа во елитната населба Херзлија Питуах, предградие во северот на Тел Авив.

Тој платил рекордни 65 милиони долари за својата нова куќа. Во соседството се наоѓаат и резиденциите на некои амбасадори.

„Кусо пред корона-кризата, се склучи најскапиот договор од областа на недвижностите во историјата на Израел… Руско-израелскиот милијардер Роман Абрамович купи имот во Херзлија Питуах за 226 милиони шекели (64,5 милиони долари)”, соопшти агенцијата за недвижности Iftach Vax (יפתח וקס).

Имотот зафаќа вкупно 9.500 квадратни метри. Основен дел од сѐ тоа е куќата што од 2006 година му припаѓала на Британецот Алан Хауард – соосновач на компанијата Brevan Howard Asset Management. Тој ја купил вилата за 9 милиони долари од Лени Реканати и „потрошил купишта пари за раширување на имотот од 6.500м² на 9.500м²“ градувајќи и две нови куќи, проектирани од познатиот архитект Орли Шрем.

Главната куќа е реновирана, но така што се задржал стариот препознатлив стил на градот. На имотот има и тениско игралиште и базен со хидраулична платформа.

Абрамович доби израелско државјанство во 2018 година врз основа на своето еврејско потекло. Тој е сопственик на англискиот премиерлигаш Челси.

реклама

Швајцарија не знае што да прави со вишокот респиратори и маски

Read more

Колку често треба да го дезинфицирате мобилниот телефон?

Read more

Белградските болници преполни, Србите не веруваат во официјалните бројки за COVID-19

Read more

Филипче: По подолго време имаме двојно повеќе оздравени пациенти од новодијагностицирани

Read more

Живот

Три хороскопски знаци кои секогаш го добиваат она што го сакаат

Read more

Детална процедура: Што да правите ако се заразите со коронавирус во Грција?

Read more

Како изгледа тестирањето за COVID-19 на грчката граница со Бугарија?

Read more

Малку поинаков шопинг: Како да препознаете добра second hand облека?

Read more

Магазин

  • play_arrow

Dior уште еднаш покажа зошто е модна куќа без конкуренција

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум грешки поради кои не ви се зголемува мускулната маса

Читај повеќе
  • play_arrow

Индиски бизнисмен со златна маска од 4.000 долари се штити од COVID-19

Читај повеќе

Три хороскопски знаци кои секогаш го добиваат она што го сакаат

Читај повеќе

Истражување: Колку секс е доволно?

Читај повеќе

Детална процедура: Што да правите ако се заразите со коронавирус во Грција?

Читај повеќе

Секс поза „мачка“ - максимално уживање за двајцата партнери

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа тестирањето за COVID-19 на грчката граница со Бугарија?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Полнет модар патлиџан

Читај повеќе