AccuWeather ја објави пролетната прогноза: Поплави на Балканот, температури повисоки од вообичаените

Во големата пролетна прогноза на AccuWeather се наведува дека долгорочната зимска шема ќе продолжи во некои европски земји, додека некои делови од нашиот континент малку подоцна ќе се соочат со потенцијално опасни бури.

Вечерва го означува астрономскиот почеток на пролетта, а стручниот тим на меѓународни прогнозери на AccuWeather објави детали за тоа како ќе изгледа претстојната пролетна сезона во Европа.

Според Meteo France, низа од 32 последователни дена без мерливи врнежи (помалку од 1 мм дожд дневно) е забележана од 20 јануари 2023 година до 21 февруари 2023 година. Ова постави нов рекорд за најдолга последователна серија на денови без мерливи врнежи од 1959 г.

И додека се стравува од можна суша поради ваквите појави, невремето во југозападна Европа и зголемувањето на пролетните врнежи во јужните региони предизвикуваат загриженост кај метеоролозите за можни поплави во Италија и на Балканот.

„Со оглед на тоа колку е топло Средоземното Море, бурите би можеле да обезбедат дополнителна влага и да доведат до зголемени закани од поплави. Ова е особено загрижувачко за западните падини на Апенините и Динарските Алпи“, рече Тајлер Ројс, виш метеоролог во AccuWeather.

Поголемиот дел од Југоисточна Европа, вклучително и нашиот регион, во вториот дел од пролетта ќе се соочи со натпросечни температури. Од Рим до Букурешт, температурите во средината на март беа на ниво на оние типични за крајот на април, а овој тренд на затоплување ќе продолжи и во текот на следните месеци придружени со повремени дождови. Невреме треба да се очекува и на Балканот кон крајот на пролетта.

реклама

Рани симптоми кои укажуваат на можност за мултиплекс склероза

Read more

Губење титула на бугарски начин

Read more

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Свирежи за крај: Меси неславно испратен од ПСЖ

Read more

Регион

Бујар Османи објави план во 9 чекори за деескалација и нормализација на состојбите во Косово

Read more

Стигна инспекцискиот наод: Момчето-убиец не било малтретирано од соучениците

Read more

Во заедничка акција на македонската и грчката полиција запленет 161 кг кокаин во Солун

Read more

Вучиќ: Секој ден може да дојде до ескалација, Курти нема да престане

Read more
 

Вести

РЕК издава сè повеќе дозволи за производство на „зелена“ струја

Читај повеќе

Со ритуал исчистен олтарот на папата, откако го осквернави гол маж

Читај повеќе

Најсмртоносна планинарска сезона на Монт Еверест: Непал ги заостри правилата

Читај повеќе

Единствена Македонија: За која интеграција во ЕУ, кое немање алтернатива и за кои европски вредности зборува СДСМ?

Читај повеќе

Лукашенко: Со Украина направивме само една грешка

Читај повеќе

Падна доларот по три недели раст, но падна и еврото

Читај повеќе

Духовден: Празник на Светиот дух и на основањето на Христијанската црква

Читај повеќе

Бујар Османи објави план во 9 чекори за деескалација и нормализација на состојбите во Косово

Читај повеќе

Патот од Љубаниште кон Охрид делумно прооден, сообраќајот се одвива наизменично

Читај повеќе